DC
Soru Sahibi
9 Ekim 2013 12:51

Mr sonuçlarıma göre ne yapmalıyım

İyi günler Hocam . Ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Aşağıdaki mr sonucu bana aittir. Değerlendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler. lumbosakral vertebra mr ; Fizyolojik lomber lordoz düzleşmiştir.Tüm düzeylerde disk sinyal yoğunlukları T2 imajlarda dejenerasyona bağlı yer yer minimal azalmıştır.L2-L3 düzeyinde posterior bulginge bağlı anterior epidural yağ planları minimal obliteredir.Nöral flamenler açıktır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri disk mesafeleri ve korpus yoğunlukları normaldir. L3-L4 düzeyinde posterior bulginge bağlı antiror epidural yağ planları minimal obliteredir. Nöral foramenler inferior resses düzeyinde hafif daralmıştır. Her iki foraminal düzeyde sinir kökleri irritedir. L4-L5 düzeyinde posterior bulginge bağlı anterior apidural yağ planları obliteredir. Tekal kase çıkısında solda daha belirgin olmak üzere sinir kökleri irritedir. Nöral foramenler inferior resses düzeyinde solda daha belirgin olarak daralmıştır. Her iki foraminal düzeyde solda daha belirgin olarak sinir köklerine bası mevcuttur . Spinal kanal parsiyel daralmıştır L5-S1 düzeyinde posterior bulginge bağlı anterior epidural yağ planları anteriordan ve sol anterolateralen bir miktar obliteredir. Tekal kase çıkışında solda S1 sinir kökü minimal irretedir. Nöral foramenler inferior resses düzeyinde hafif daralmıştır. Her iki foraminal düzeyde sinir kökleri irritedir. Posterior elemanlar ve paraspinal kaslar normal olarak izlenmektedir. Bu sonuclara göre ameliyat gereklimidir yoksa fizik tedavi ile geçer mi ? Fıtık başlangıcı mı yoksa ileri seviyedemi ? Yardımlarınızı bekliyorum

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Başlangıç aşamasını aşıp ileri seviyeye doğru gitmeye başlamış, özellikle ağır kaldırmamanız çok önemli, yere eğilirken de dizlerden eğilin, yalnız ameliyatlık olup olmadığı daha çok muayene bulgularında belli olur, fizik tedavi hekimine muayene olmanızı öneririm , kesin ameleiyatlık bir durum varsa o sizi zaten beyin cerrahı ya da ortopediste yönlendirecektir, saygılarımla....

9 Ekim 2013 13:12
DC
Soru Sahibi

Bursa'daki doktorum Fizik Tedavi ile geçebileceğini söyledi ancak ben Erzurum'da öğrenciyim. Orada Fizik Tedavi me başlayacağım. Bu aşamada tahmini Fizik tedavim ne kadar sürer ? İlgilendiğiniz için tekrar çok teşekkür ederim. Saygılarımla.. İyi çalışmalar.

9 Ekim 2013 16:51
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Tabi doktorunuzun kararı önemli, tahmini olarak 3 hafta sürer, saygılarımla...

10 Ekim 2013 11:23