GS
Soru Sahibi
2 Ekim 2017 01:12

Mr raporu sonucu

Hocam merhaba, mr sonucum şöyle; L4-L5 diskinde hidrasyon kaybı, posterior santral-sağ parasantral HNP, faset eklem hipertrefosi, tTekal kese ve sağda sinir köküne bası. Şu aralar sol ayağıma basarken ve bazen şiddetli ağrılar giriyor neler yapmam lazım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Salih Ürper
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba Samet bey; Çekilen bel MR'ında orta dereceli ve bacağa giden sinire bası yapan orta dereceli bir bel fıtığınız teşhis edilmiş. Bu durumda ne yapmanız gerektiği konusunda tamamen fıtığın yarattığı sonuçlar üzerinden bir öneri yapmak en mantıklı olandır. Bu seviyedeki fıtıklarda hastanın çok dikkatli ve detaylı bir muayenesini yapıyoruz. Ağrıyı tetikleyebilecek unsurlar/sorunların mutlaka iyi belirlenmesi gerekiyor. Eğer muayenede kas gücü kaybı / nörolojik kaybı varsa bekletmeden ameliyat öneriyoruz. Ancak bu bulgular oluşmamışsa her zaman ameliyat seçeneğini sona bırakıyoruz. Tüm tedavi seçeneklerini muayene sonrasındaki bulgulara bakarak karar veriyoruz. Günümüzde kliniğimizde de uyguladığımız bir çok tedavi seçeneği mevcut. Fizik tedavi, Nöralterapi, Akupunktur, Manuel terapi, Osteopati gibi bedende doğal iyileşmeyi sağlayan bir çok tameliyatsız tedavi seçeneklerinden sizin için uygun olanını seçebilirsiniz. Hekim'in değerlendirmesi sonrası sizin için uygun olan tedavi seçeneği belirlenir. Ağrı kontrolü sağlandıktan sonra iyilik halinin devamı için uygun egzersizler yapmanız gerekecektir. Ağrısız günler dilerim.

9 Ekim 2017 22:54