AN
Soru Sahibi
11 Eylül 2020 22:15

mide yanması

Merhaba hocam kızım 14 yaşında uzun süren mide yanması şikayetiyle endoskopi oldu.Endoskopi sonrası kulandığı mide koruyucu ve diğer antibiyotik ilaçarın faydasını göremedik.Ailede de mide hastalığı var.kızımda helikobakteri olduğunu söyledi doktoru.Patoloji sonucunu birde siz yorumlarmısınız tekrar kontrole gideceğiz.endoskopi olalı 2,5 ay oldu.Teşekkür ederim hocam. GASTROSKOPİ RAPORU Şikayeti ;dispepsi ön tanısı ile istenmiş olan incelemede Biyopsi ; Sise 1:duodenom Sise 2 :antrum Sise 3 :özafagus PREMEDİKASYON : Anestezi doktoru eşliğinde sedo-analjesi uygulandı. ÖZOFAGUS : Z çizgisi 35 cm de, düzenli hiatus diafragmatikus ile aynı düzeyde. Gastrik pililer Z çizgisine kadar uzanıyor. Özafagus mukozası normal görünümdedir. Özafagustan biyopsi alındı. MİDE : Kardia, fundus ve korpus normal. Antrum hiperemik ödemli nodüler izlendi. Antrumdan biyopsileri alındı. Pilor forme. Ters U manevrasında alt özafagus skobu tam kavrıyordu. DUODENUM : Bulbus forme , mukozası normal.2.segment mukozası olağandı. Biyopsi alındı. ÜREAZ : TANI : Endoskopik Antral Gastrit

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Bana yazdığınız endoskopi raporudur ve gastrit ile uyumludur. Ama kesin tanı için mideden alınan biyopsinin sonucu da önemlidir, onu göremedim. Bazen mide mikrobu dirençli olabilir; farklı ilaçlar yazılması gerekebilir. Kontrole doktorunuza gittiğinizde size ayrıntılı anlatacaktır...

14 Eylül 2020 11:20