KS
Soru Sahibi
23 Ağustos 2021 23:46

Mide rahatsızlığı

Hocam iyi günler,babam 74 yaşında iki aydır midesinde yanma,az birşey yiyince ağzına acı su gelmesi,aşırı gaz,geğirme şikayeti oluyor 3-4 kere mide bulantısı ve kusma da oldu,ramazanda sahurda yemekten sonra 3 gün ard arda yatınca uyurken ağıdan acı su gelerek boğazlarını yakmıştı,Bir hafta önce midesine gastroskopi yaptırdık sonuç;özafagus mukozası distal bölümü ödemli olup Z çizgisine doğru 4mm uzunluğunda bir adet liner erezyon görüldü(özafaljit).Fundus,korpus ve antrum mukozası ödemli hafif hiperemikti.Mide açlık sekresyonu berraktı.Retrofleksiyondakardiya endeskopu iyi kavramaktaydı.Pilor formeydi.Bulbus deforme,mukozası ödemli,yeryer hiperemik olup,ön yüzde ülser nebdeleri izlendi.Duendeum ikinci bölümü normaldi.patoloji sonucu çıktı;mide antrum biyopsi;kronik atrofik gastrit,inflamasyon++,aktivasyon-,metaplazi+(inkomplet),atrofi+,h. pylori-..Şimdi Hocam bu sonuçlara göre kötü birşey var mı?Şekeri ,tansiyonu ve karotis damar hastalığı olduğu için ecopirin 81mg,excaliba,colnar,matofin xl500 kullanıyor.Hocam babamın mide şikayetlerine bu ilaçlar sebep olabilir mi?Duendeumdaki ülserin sebebi ecopirin midir Ecopirini değiştirmeli miyiz?Ya da ecopirin ile birlikte hergün mide koruyucu mu kullanmalı?Bu sonuçlara göre ne önerirsinz, endoskopi ve patoloji sonucuna göre nexium tedavisi yeterli mi?Saygılar teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Taner Gülşen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Duodenumdaki ülser nedbeleri, alınan Ağrı kesici ve aspirine bağlı gibi duruyor. Aspirinin kesilerek yerine bir süreliğine başka bir antitrombotik verilmesi ve bu dönem zarfında mide koruyucu ilacı sabah akşam şeklinde 2 doz alması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Tam tedavi 8 hafta sürer. Hem Gastroenterolog hem de nörologla çok yakın korele çalışılırsa hasta zarar görmeden iyileşir. Selamlar

25 Ağustos 2021 07:25