ŞÖ
Soru Sahibi
7 Eylül 2021 00:52

Mide patoloji sonucu

Ben 24 yaşındayim.Mide biyopsi ve patoloji sonucumu lütfen yorumlayabilir misiniz? Patoloji raporundaki 3 adet kirli beyaz renkte mukozal doku vardir diyerek ne demek istiyor?Bir de patoloji sonucundaki T 3P1K ne anlama geliyor?Lütfen açıklayabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim. Biyopsi sonucum: Özofagus: Lümeni,mukoza rengi ve görünümü normal. Özofogastrik mukozal bileşke normal. Mide: Fundusta mukoza rengi ve görünümü normal.  Korpusta mukoza hiperemikti ve yer yer noktasal erozyon alanlari izlendi. Mide angulusu normal görünumdeydi. Antrumda mukoza benekli ve hiperemik görünümdeydi. Pilor görünümü ve fonksiyonları normaldi. Doudenum: Bulbus hiperemik ve ödemliydi yaygın aftöz ülserler izlendi. Kalan duodenum kısmı normal görünümde. Tanı: Eroziv Pangastrit ve Eroziv Bulbit Mide patoloji sonucum: Makroskopi: En büyüğü 0.5 cm uzun çapta, en küçüğü 0.2 cm çapta kirli beyaz renkte 3 adet mukozal dokudur. T 3P1K Tanı: Ödemli antum ve korpus mukozası. Helikobakter Pilori(-) , mide endoskopik biyopsi. -İntestinal metaplazi ve atrofi saptanmadı. Histokimyasal çalışmalar: Warthin Starry

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, bu sonuçlara göre patolojide önemli, takip gerektiren bir şey çıkmamış. Mide ve 12 parmak bağırsağınızda basit iltihap var.

7 Eylül 2021 08:53