ÖB
Soru Sahibi
21 Temmuz 2015 16:26

mide kanseri

hocam babama mide kanseri tanısı kondu ameliyatta 4.evre olduğu anlaşıldı sadece beslenme hortumu takılıp kapatıldı.yarın itiberi ile kemoterapiye başlanıcak sisplatin ve kapesitabin kullanılacakmış sizce bu ilaçlar en etkililerimi?diğer sorum mide,pankreas, sol böbrek üstü bezi,ve bağırsaklara sıçrama varmış iyi bir tedavi ve beslenme ile ortalam ne kadar yaşar kurtulma ihtimali hiç mi yok? şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Bahadır Öztürk, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu tanıya göre önerilen tedavi doğru olmakla birlikte ne kadar sonuç alınabilir bu öngörülemez. Yapılacak olan iki kür kemoterapi sonrasında, hasta da tedaviyi kaldırabiliyorsa (her hasta ilaçları rahatlıkla alamaz) yeniden değerlendirip, elde edilen başarı değerlendirilir. Bir değişiklik yoksa tedaviyi sürdürmek konusu tartışmalıdır. Ama doktorların genel eğilimi "nasıl olsa yapacak bir şey yok" olduğundan kaldırabildiği kadar ilaç vermek şeklindedir. Bu durum hastanın günlük yaşamını ve yaşam kalitesini etkiler hale geldiğinde yaklaşımın fayda-zarar dengesi bozulmuş demektir. Hastaya yaşam süresi biçilmesi doğru değildir. Bir de elbette hastanın bu tümör yüküne karşılık genel durumunun nasıl olduğu ayrı bir tartışma konusudur ve bana aktardığınız bilgiler arasında yoktur. O nedenle daha fazlasını söylemem doğru olmayacaktır. Saygılarımla Yavuz Dizdar

22 Temmuz 2015 12:51