bi
Soru Sahibi
8 Ekim 2016 00:51

Mide ca tasli yuzuk

Babam 63 yaşında, midesi alındı genel durumu iyiydi 88 kilo civarındaydı ameliyat öncesi, şu an 85 kiloda.. ameliyat öncesi yapılan tomografide lenf ve diğer organlara bulaşmamış olarak gözüküyordu. Fakat ameliyat sonrası yapılan patolojide 24 lenf nodunda metestaz olduğu görüldü. Tümör, Kardia bölgesinde yer almaktaydı ve cinsi Müsinöz ve Taşlı Yüzük hücre komponenti içeren adenokarsinom olarak gözükmektedir. Grade, Orta ve az Diferansive, 50 adet lef nodunun 24 ünce karsinom metestazı ve 26 sında reaktif hiperplazi görülmektedir. Doktorlar kemoterapi uygulanmasını yönünde görüş verdiler. Hocam mide ve lenf bezlerinin alınmasına rağmen. bu tümörün lenf nodlarında yer alması bize ne gibi sonuçlar doğurabilir? Şu an diğer organlara dağılmaması bizim için olumlu bir sonuç mu? Dağılma seyri ne kadardır? Kemoterapi ile bu türde bir tümör önlenebilir mi? Ayrıca tavsiye edeceğiniz alternatif tıp tedavileri var mı? Kübada yapılan tedaviler hakkında görüşünüz nedir? Çözüm getirebileceğine inanıyormusunuz? Saygılarmla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Karagöl
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sevgili İnan, Lenf nodlarına tümör yayılması nüks riskini yükselmektedir. Örneğin babanız için nüks riski %60 civarında eğer kemoradyoterapi almaz ise. Kemeoterapinin özellikle erken evre hastalılarda hastalığın nüksünü azaltma yönünde önemli katkı sağladığı 2000'li yılların başından bu yana bilinmektedir. Küba aşısının ileri evre akciğer kanserlerinin bazı türlerinde bir kaç aylık sağ kalım faydası sağlayabileceği (Kemoterapi fayda sağlar ise beraberinde aşı verilmesi ömrü 2 ay uzatıyor, kemoetari fayda vermez ise onunda faydası olmuyor) Küba/Arjatin çalışması ile belirlenmiş, ancak hayat kurtarıcı etkisi olmadığını ve akciğer kanseri dışında diğer tümörlerdeki faydası ile ilgili bilimsel veri yok Küba aşısının. Çok geçmiş olsun dileklerimle.

12 Ekim 2016 13:24