EE
Soru Sahibi
1 Kasım 2014 14:43

MEVCUT GÖRME YETİSİYLE ULAŞABİLECEĞİMİZ EN YÜKSEK PERFORMANSI SUNAN PROTEZ (GÖZLÜK)

merhaba gözlerinizdeki ışık hiç eksilmesin, Benim gözlerimde doğuştan bileteral makula problemi kimi doktorlara göre tavuk karası var toplamda gözlerimde %55 görme kaybı var özellikle sağ gözde ileri derecede sol gözle +3,50 ve 1,50 astigmat ile günlük yaşamımı iş hayatımı devam ettirebiliyorum,mevcut görme oranını yükseltmek ve tedavi için yıllarca doktor doktor dolaştım aldığım cevap bu hastalığın tedavisinin olmadığı bu şekilde idare etmem gerektiği şekilde oldu ve ben sonunda pes ettim ve bu sefer mevcut görme yetisiyle en iyi nasıl görürüm en yüksek performansı nasıl alırım bunun derdine düştüm...Kullandığım gözlükle ortalama bir görüş sağlıyorum yani ne yakını iyi görebiliyorum örneğin ufak puntolu yazıları okuyamıyorum nede uzağı iyi görebiliyorum örneğin 10 metre ilerideki bir arkadaşın kimliğini seçmekte zorlanıyorum ,bir müddet önce bir optikçi arkadaştan ufak yazıları okuyabileceğim bir gözlük kullanabilirmiyim diye istişare ettiğimde bana +5 hipeermetrop gözlük verdi sadece okuma güçlüğü çektiğim yazıları okuyabilmem için bu gözlük 20cm’lik görüş alanında çok net bir görüş sağlıyor ufak yazıları çok rahat okumamı sağlıyor kullandığım gözlüğe göre iki kat görme performansı kazandırıyor yalnız 20cm den sonra bulanık göstermeye başlıyor ama bununla birlikte hic değilse yakın görme işlevinde bana çok büyük bir görme yetisi kazandırıyor eğer yakını +5 hipermetropla görürken aynı zamanda 20-30 cm sonrasında başlayan bulanık görmeyi çözecek bir mercek kullanabilirsem...buna karşın ben kişiye göre yakın ve uzak görme fonksiyonlarının ayrı ayrı tespit edilerek ve kişiye özgü özelleştirilebilinen protezlerin geliştirilebileceğine inanıyorum...ben hem yakını hemde uzağı görmekte güçlük çekiyorum benim hem yakını hemde uzağı iyi görebileceğim +3,50 hipermetrop gözlük dışında soruna çözüm yolu bulabileceğimiz uygulama veya yaklaşım tarzı getirebilirmisiniz, saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)

Progresif yakin uzak gozluk kullanabilirsiniz

7 Kasım 2014 11:37