UM
Soru Sahibi
25 Eylül 2021 17:33

Metaplazi biyopsi

Hocam merhabalar sağlık öğrencisi 4. Sınıfım. 21 yaşındayım endoskopi ve kolonoskopi yaptırdım özel hastanede doktorum çok sağlıklısın demişti bu da raporum Klinik bilgi Premedikasyon: Propofol 200 mg IV ile sedoanaljezi uygulandı. HD FUJINON - EG-590 WR gastroskop kullanıldı. Özefagus :Özofagus mukozası, lumeni ve peristaltizmi normaldi. Özofago-gastrik bileşke normaldi. Z çizgisi 38. cm de, düzenli idi. Mide normal görünümde idi. :Fundus, korpus ve antrum mukozası ödemli ve hiperemikti. Prepilorik bölgede kabarık erozif lezyon görüldü. Biyopsiler alındı. Pililer normaldi. Retrofleksiyonda kardia normal olup hiatus skopu yeterli sarmakta idi. Pilor muntazamdi. Duodenum :Bulbus forme, mukozası normaldi. Ülser saptanmadı. Duodenum 2. kısım normaldi. Papilla Wateri TANI :Gastrit, erozif antral gastrit fakat biyopsim şu şekilde TANI: 1- KRONIK GASTRITIS, INTESTINAL METAPLAZI; Mide, H. pylori: Saptanmadı. Kronik Inflamasyon: Orta derecededir. Nötrofil Infiltrasyonu: Saptanmadı. Intestinal Metaplazi: 1 parçada fokal olarak İzlenmiştir. Mukozal Atrofi: Yoktur. Epitel atipisi: Yoktur. 2- KRONİK İLEITIS; Terminal lleum, Endoskopik Biyopsi. ICD-0 C26.0 M-0000/ Hocam Dr bey işlem sonrası çok sağlısın demişti ben böyle kötü bişey beklemiyordum bu fokal den kasıtları tip3 mü yoksa alınan parçada bir kısmında olduğu için mi fokal ? hocam birde kansere dönüşme olasılığı sizce nedir sizin hastalarınızda displaziye kadar giden oldumu hiç yardım ederseniz çok teşekkür ederim hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Vokal bir alanda demektir Displazi ye giden hastalarım var, tedavi almayan ve kontrolleri aksatanlar içinde. Ama metaplazi genelde düzelir Bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşünüz İyi günler

26 Eylül 2021 15:06