TB
Soru Sahibi
6 Temmuz 2017 16:24

Mesleğiniz Hakkında

Merhaba hocam , benim size sormak istediğim soru bölümünüzle ilgili. Bu sene üniversite sınavına girdim ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü istiyorum. Hayatım boyunca biyoloji dersinin her konusunu severek ve araştırmaktan zevk alarak büyüdüm. Şimdi tereddütlerim oluştu mesleğimi gönül rahatlığıyla ,mezun olduğumda uzun yıllar iş arayarak ömrümü heba etmeden yapabilirmiyim sizce ? Kime bu bölümü istediğimi söylesem ' Evladım burası Türkiye ' cevabını aldım. Tercihlere 1 hafta kaldı ve ben bu işin içinden çıkamıyorum. Siz uzun yıllardır genetik alanında çalışan bir insan olarak bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Buse, Öncelikle beni bu konuda danışılacak biri olarak seçtiğin için teşekkürler. Türkiye'de genetikçi olmanın 3 yolu var 1.Tıp Fakültesi sonrası TUS'a girerek Tıbbi Genetik Uzmanlığı yapmak. Ben bunu yaptım.Çok az insanın bildiği bilgilere ve çalışma koşullarına sahibiz.Hem laboratuvar hem poliklinikte çalışabiliyoruz. Hafta sonları, tatillerde çalışma zorunluluğu olmayan biraz daha rahat koşullara sahibiz. Ancak diğer branşlarla kıyaslayacak olursam maddi olarak cerrahi branşlar gibi çok kazanan bir bölüm değiliz. 2.Moleküler Biyoloji ve genetik bölümleri Fen Fakültelerine bağlı oluyor. Okul bittiğinde hastanelerde biyolog kadrosunda çalışabilirsin.Devlet hastanelerinde moleküler biyolog diye bir kadro olmadığı için normal biyoloji mezunları ile aynı statüde oluyorsunuz.ya da akademik olarak devam edip yüksek lisans doktora yapıp üniversitelerde akademisyen olabilirsin. 3.Genetik Mühendisliği.Zaten matematik puanı ile alıyor.Pek bilgim yok ama burada çevrende yorum yapanlara katılıyorum.Bu bölüm için aldığın eğitimle orantılı bir iş sahibi olman Türkiye'de çok zor.İmkansız değil elbette. Tercih senin, gelecek senin.Bunu şekillendirmende birazıcık katkım olduysa ne ala.. Başarılarının devamını diliyorum Yeşim

14 Temmuz 2017 00:02