ÖF
Soru Sahibi
10 Aralık 2020 15:28

Mesane kanseri

Merhaba, mesane kanseri yüzünden mesanesi alındı babamın ameliyattan sonra çekilen BT içeriği şöyledir.ÜST ABDOMEN + ALT ABDOMEN BT İNCELEMESİ HİKAYESİ : Opere mesane tm TEKNİK : İnceleme sırasında 80 cc intravenöz kontrast madde kullanıldı. BULGULAR : Oral kontrast madde verilmediğinden GIS organlarının değerlendirmesi suboptimaldir. Karaciğer büyüklüğü artmıştır (165 mm), konturları ve parankim strüktürü doğaldır. Segment 7'de ve segment 5'te safra kesesi komşuluğunda 1 cm çapında eski incelemeye göre yeni gelişen silik sınırlı hipodens lezyonlar izlenmiştir. (met?) Karaciğer segment 8'de arteryel perfüzyon defekti izlenmiştir. Safra kesesi tabiidir. İntra ve ekstrahepatik safra yollarında dilatasyon saptanmadı. Pankreas yaş ile uyumlu görünümdedir. Dalak tabiidir. Dalak hilusunda 9 mm çapında, dalak ile eş dansitede aksesuar dalak ile uyumlu solid yapı izlenmiştir. Her iki sürrenal gland tabiidir. Bilateral böbrek parankim kalınlığı, konturu ve boyutları tabiidir. Toplayıcı sistemlerde dilatasyon saptanmamıştır. Bilateral üreterlerde solda belirgin olmak üzere üroepitelyat kalınlaşma mevcuttur.Solda renal pelvis çevresinde yoğunluk artışı izlenmiştir. Aorta ve bilateral iliak arterlerde aterosklerotik kontur düzensizlikleri ve vasküler duvar kalsifikasyonları izlenmiştir. Paraaortik LAP saptanmamıştır. Sağ alt kadranda üriner diversiyon izlenmiştir. Sol alt kadranda kolostomi izlenmiştir. Bilateral parakolik miimal efüzyon izlenmiştir. Mesane, prostat ve seminal veziküller izlenmedi (opere). Rektum güdük şeklinde sonlanmakta olup çevresinde anastomoz inferiorunda 20x60 mm boyutlarında presakral alana uzanan içerisinde hava imajı izlenen koleksiyon izlenmiştir. İleal barsak ansları presakral alana çekilmiştir. Pelvik LAP saptanmamıştır. Pelvik yağlı planlar açıktır. ne demek istiyor?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Merhabalar bu raporları hastanın şu anki klinik durumunu bilen hastanın ameliyatını yapıp takip eden hekimler tarafından yorumlanıp size bilgi aktarımı yapması çok daha faydalı olacaktır. Okuduğum raporda kanaatimce Karaciğerde yeni gelişen sıçrama odakları olabileceği görülmektedir. Bunun için bir kemoterapi verilmesi gerekebilir. Ancak ameliyat öncesi filmlerle karşılaştırmak çok daha iyi olacaktır. Bu durum dışında her şey güzel gözüküyor. Geçmiş olsun

11 Aralık 2020 09:45
ÖF
Soru Sahibi

Çok sağolun hocam

11 Aralık 2020 19:07
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Rica ederim. Geçmiş olsun

14 Aralık 2020 15:52