IK
Soru Sahibi
24 Aralık 2017 11:25

Merhabalar

Hocam merhabalar annemin mr sonuçlarında KC sag lob posteriorda 8 mm boyutunda düzgün konturlu hiperekoik heterojen solid lezyon izlendi diyor hocam bu ne demek oluyo

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ensar Yekeler
Radyoloji , Pediyatrik Radyoloji

Merhabalar, Hiperekoik tabirini ultrasonografi için kullanırız. Genelde hemanjiom dediğimiz, iyi huylu kan yumağı odağıdır, ama MR la doğrulanması gerekir. Şayet MR çekildiyse bunu açıklayıcı yorum yapılmalıdır.

24 Aralık 2017 11:27
IK
Soru Sahibi

Hocam bu radyoloji sonuc raporu yapılan islem:Abdomen Us,Tüm Karaciğer normal lokalizasyondadir karaciger normal boyutlardadir karaciğer konturlari normal KC sag lob posteriorda 8mm boyutunda duzgun kontorlu hiperekoik heterojen solid lezyon izlendi Diger karaciger parankim ekosu homojen izlenmektedir. Hepatik ve portal ven kalibrasyonlari normaldir Safra kesesi normal lokasyonda olup ve konturleri normaldir Safra kesesi duvar kalinligi ve ekojenitesi tabi olup lumen icin patoloji saptanmadi tas ve kitle saptanmadi IHSK ve kaledok normal trase ve kalibrasyondadir Dalak normal biyutlardadir dalak ekopaterni homojen izlenmektedir splenik ven normal kalibrasyondadir Dalak hilusu normal izlenmektedir pankreas normal sonografik gorunumdedir pankretik kanal tabidir Bilateral bobrekler normal lokalizasyon ve boyutta olup konturlari normal Her iki bobrek parankim kalinlik ve ekolari normaldir Tas kitle ve pelviklasiyel diatasyon saptanmadi perirenal alanlar normaldir Batin icinde kitle asit lab saptanmadi perivesical alanlar normal izlendi Mesane duvar kalinligi ve ekojenitesi tabi olup lumen ici patoloji saptanmadi Perivesical alanlar normal izlendi UTERUS ve overler yas ile uyumludur Douglas normaldir Pelvis ici vaskuler yapilar ve cevre lemfoid dokuya ait patoojik gorunum izenmedi Sonuc: KC'de solid lezyon (hemanjiom?) Hocam sonuclarin hepsi boyle ne demek acaba yardimci olursaniz sevinirim

25 Aralık 2017 01:56
Prof. Dr. Ensar Yekeler
Radyoloji , Pediyatrik Radyoloji

Merhabalar Hemanjiom ultrason incelemelerde rastlantisal olarak sıklıkla görülür. İlk defa saptandığı için 6 ay sonra bir kontrol USG yeterli olur. Geçmiş olsun.

25 Aralık 2017 08:52