3 Haziran 2010 19:03

merhabalar hocam eşimin tsh:4,30 st3:3,10 st4 :1.05 çıktığı için toksik ol

merhabalar hocam eşimin tsh:4,30 st3:3,10 st4 :1.05 çıktığı için toksik olmayn guatr var dediler ve usg istediler çektirmiş olduğum usg de sağ sol 14,5 *19*41 mm, sol lob 14*17,8*32 mm boyutlarıda,ismus 5 mm kalınlığındadır.her iki lob ve istmus parankimi heterojendir.bilaterel boyun vasküler yapıları normal olup patolojik boyutta lenf nodülü izlenmemiştir.sonucu çıktı 2 aydır EUTHYROX 25 mg kullanıyor ve yeniden farklı bir hastanede usg çektirdik ve sonuç :boyutları :sağ:42*17*18 mm sol :42*16*16 ıstmus kalınlığı :4 mm parankim eko paterni :hipoekoik-pseudonodüler tazda izlendi. Nodül sayısı,boyutları,lokalizasyonu, eko paterni :pseudonodüler zincirde sınırları net olarak ayırtedilebilen nodül izlenmedi diyor en son yaptırmış olduğum tetler:TSH:1,51 ST3:3,10 ST4:1,13 ANTİ HTG: 38,84 ANTİ TPO :600 anti tpo çok yüksek bu ne anlama geliyor?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Anık
Dahiliye - İç Hastalıkları

Bulgular hochimoto tiroidit denen hastalığa bağlıdır.Vucuttaki antikorlar yanlış bir alarm ile kendi hücrelerini harabediyor.Dahiliye endokrin bölümde takibi gerekir.geçmiş olsun

7 Haziran 2010 12:51