OE
Soru Sahibi
6 Nisan 2011 00:20

merhabalar annem endoskopi çekildi ve sonucunu aldık fakat parça aldıkları

merhabalar annem endoskopi çekildi ve sonucunu aldık fakat parça aldıkları ve patolojiye gönderdikleri için elimizdeki raporu doktora gösteremedik bana yardımcı olursanız sevinirim... BULGU: Özefagus mukoza ve lümeni normaldi. Z-çizgisi 39., hiatal kıskaç 40.cm'de geçildi. Kardia retrofleksiyonda gevşekti. Mide duvrlarında ekspansiyon ve motilitesi normaldi. Fundus, korpus ve antrum mukozası benekli tarzda hiperemik ve ödemliydi, antrumda birkaç adet milimetrik nodüler erozyon izlenerek bx ler alındı (4) ve lümeni normaldi. Pilor forme ve santralize idi. Balbus ve post bulber böge mukozası ve lümeni normaldi. Tanı: - Gevşek kardia - Antrumda eroviz komponentli pangastrit Bu bulgular ve tanılar doğrultusunda cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Elyesa Karaca
Dahiliye - İç Hastalıkları

BU BULGULAR DOGRULTUSUNDA MIDENIN TAMAMINDA ILTIHAP OLDUGUNU SOYLEYEBILIRIM. ONEMLI OLAN MIDEDEN ALINAN O BIYOPSI SONUCLARI. EGER H.PYLORI DEDIGIMIZ MIKROB POZITIF CIKARSA MIDE KORUYUCU TEDAVIYLE B IRLIKTE IKILI ANTIBIYOTIK KULLANMASI GEREKECEK YOKSA SADECE MIDEYE YONELIK TEDAVI YETERLI OLACAKTIR. GECMIS OLSUN...

13 Nisan 2011 15:58