BG
Soru Sahibi
8 Haziran 2007 20:50

merhaba sayın hocam. pcr hbv dna 163 hbsag pozitif 4470 anti hcv neg

merhaba sayın hocam. pcr hbv dna 163 hbsag pozitif 4470 anti hcv negatif anti hıv1/2 negatif anti hbe pozitif anti hbc ıgm negatif aso 42,1 crp 0,100 rf 20,0 ben hepatit b taşıyıcısıyım merak ettigim ileride siroz yada karaciger kanserine yakalanma riskim nedir?

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sonuçları daha ayrıntılı bir şekilde yazabilirmisiniz, bu halde birşey anlaşılmıyor. Dr.A.Dobrucalı

13 Temmuz 2007 17:57
BG
Soru Sahibi

anti hbe pozitif hbsag pozitif anti hcv negatif ANTİ HIV 1-2 NEGATİF anti hbc ıgm negatif bu sonuçlar neyi ifade ediyor teşekkürler ve ileride ne gibi hastalıklar geçirebilirim.

13 Temmuz 2007 22:12
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

ALT ve AST düzeyleriniz normalse bu lab. sonuçları inaktif HBV enfeksiyonu (taşıyıcısı) olduğunuzu gösteriyor. Bu haldeki enfeksiyon aktif hale dönüşebilir ve aktif enfeksiyonlulara göre oldukça daha düşük sıklıkta da olsa KC kanseri oluşabilir. Veya çok nadiren tamemen iyileşebilir (yıllık <%1). Bu nedenle 6 ay ara ile kan tahlillerinizi ve karaciğer ultrasonografinizi yaptırarak devamlı kontrol altında olmanızda fayda var.

18 Temmuz 2007 11:03
BG
Soru Sahibi

teşekkür ederim cevabınız için .bir şeyi daha merak ediyorum.bilirubin degerlerim sürekli yüksek çıkıyor.sebebi gilbert diye bir hastalıktanmış dogrumu acaba.bana bir zararı varmı bu durumun.

19 Temmuz 2007 20:02
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Birlikte Gilbert sendromu olabilir. Ancak gerekli tetkikleri görmeden bir şey söyleyemeyeceğim. Gilbertin size bir zararı yok.

20 Temmuz 2007 15:17