RA
Soru Sahibi
6 Mart 2018 23:46

Merhaba hocam.

Teyzem 3 yil once (pseudotumor cerebri) hastali gecirdi. Hastaligi atlati ama halya gormuyor. 3 Yasinda cocugu var cocogunu 1 kez bile gormedi. Lutfen yardimci olun goz sinir damarlari cok fazla hasar gormuş bunun bir tedavisi var mi ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Nilüfer Koçak
Göz Hastalıkları

Sayın Aylin Rafailova, Pseudotumor serebri sonucu görme kaybı gelişen bir hastanın durumunu hakkında yorum yapabilmek için hastanın tam göz muayenesinin yapılması gerekir. Teyzenizin durumu hakkında göz hastalıklarında nöro-oftalmoloji biriminde değerlendirilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Hastalığın sürecinde görme sinirinde kalıcı hasar gelişme riski bulunmaktadır ve sonucunda görme keskinliğinde azalma görülebilir. Geçmiş olsun

11 Mart 2018 23:01
RA
Soru Sahibi

Bir gozu ile işiklari gorebiliyor sadece digerinen hic bisei 3 yildir karanlik bir dunya da yasiyor. Bizim bilmek istedigimiz goz sinirlerine uygulanabilecek bir tedavi var mi.

11 Mart 2018 23:20
Prof. Dr. Nilüfer Koçak
Göz Hastalıkları

Sayın Aylin Rafailova, Hastanızın görme keskinliği 3 yıldır aynı durumda, gerekli tedavilerin hepsi yapıldı ise ve görme keskinliğinde değişiklik olmadıysa görme sinirlerinde hasar olmuş olabilir. Ancak net yorum yapılabilmesi için hastanızın yeni haliyle tam göz muayenesi yapıldıktan sonra yorum yapılabilir. Geçmiş olsun

12 Mart 2018 09:26