DN
Soru Sahibi
15 Ağustos 2009 23:54

Merhaba hocam, ben Kocaeli Körfez de ikamet ederim (Diş rahatsızlığına bağ

Merhaba hocam, ben Kocaeli Körfez de ikamet ederim (Diş rahatsızlığına bağlı lenf bezi şişliği tedavi edilirmi hangi ABD ilgilenir?Kocaelide bu konuyla ilgili tedavi mümkünmü?Marmara ünv veya İst. Ünv Diş Hek. Fak e tavsiye edebileceğiniz bu konunun uzmanı hocam varmı?) Yaklaşık 8 ay önce çene altı sol submandibular bölgede şişlik meydana geldi. (Ağrı yok-sert-sabit değil hafif hareketli- terleme normal-yorgunluk hafıf- iştah kapalı değil-normal kilo kaybı var tetkiklerde 4-5 adet lenf nodu) KBB uzmanlarınca USG-MR ve iki kez iğne biopsisi yapıldı DUOCİD ve TAVANİC uzun süre kullandım ancak küçülme olmadı. KBB doktorum bu konunun uzmanı diş hekimi araştırmamı, şişliin dişten kaynaklanabileceğini ve diş hekiminin tedavi edebileceğini aksi halde patoloji için riskli ameliyat gerektiğini söyledi. 2001 yılında askerde iken sol alt çenede bulunan dişimin kanal tedavisi yarım kaldı ve askerde asteg arkadaş dolgu yaptı 3-4 ay ağrı çektim sonra kesildi. 8 sene sonra (14 ay evvel şişlik çıkmadan önce) dişimi kaplama yaptırmak için film çekilince doktorum bu diş kanal olmadan 8 sene nasıl dolguyla durdun ve ağrı çekmedin diye şaşırdı ve kaplama yaptı. 3 ay kaplama olan bölgede diş eti çok acıdı (yurt dışında kötü bir bölgede olduğumdan muayene olamadım.) Mayıs 2009 da çekilen filimde iyi bir kanal tedavisi ile kaplama yenilenebilir denildi fakat şişliğe diş neden olmuştur diye ben dişi çektirdim. Lenf bezlerinin büyümesine diş neden olmuşsa bu tedavi edilirmi? Diş hekimliği ABD içersinde hangi alana başvurmalıyım, siz bu konunun uzmanımısınız. Lütfen yardımcı olun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Murat Çağlaroğlu
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Merhaba Nihat bey, Bahsettiğiniz problem genel diş hekimliğinin kolaylıkla teşhis edebileceği bir problem olmakla beraber Endodonti ve Cerrahi uzmanlarının birlikte değerlendireceği bir konudur. Kliniğimizde her iki dalın da uzmanları var. Size yardımcı olurlar. Ben ortodonti uzmanıyım. Geçmiş olsun...

16 Ağustos 2009 00:57