YT
Soru Sahibi
31 Ekim 2007 14:27

merhaba hocam.ben 22 yasında bayanım. yaklaşık 2 yıldır RA tedavisi görüyor

merhaba hocam.ben 22 yasında bayanım. yaklaşık 2 yıldır RA tedavisi görüyorum. size sormak istediğim; son tahlıllerımde TSH degerlerım normalın biraz uzerınde cıkıyor.tahlıl sonucumda TSH normal deger 0.4 - 4.0 arasında yazıyor,bende cıkan deger 4.20 doktorum T3,T4 tahlıllerını ıstedı sımdı onları yaptırıcam.TSH ın biraz yuksek olması benı korkuttu. bu konuda benı aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkurler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Tiroid tembelliği hipotiroidiye gidiş olduğu söylenebilir. Ancak ilaç tedavisi için erken . Genellikle 10 un üzerine çıkarsa tedavi verilmektedir.

2 Kasım 2007 15:24
YT
Soru Sahibi

merhaba hocam öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.daha önceki yazımda T3,T4 tahlillerimi yaptıracağımı söylemiştim.onların sonuçlarını da aldım.ikiside normal çıktı ama daha öncede yazdığım gibi TSH biraz yüksek.bu rahatsızlık metabolizmayı yavaşlattığı için engellenemeyen kilo artışı yaptığı söyleniyor.doğru mu acaba?cavabınızı bekliyorum.çok teşekkürler.

6 Kasım 2007 00:53
Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Hipotiroidizm de kilo artışı olduğu doğrudur ancak sizde bu değerler ile kilo artışınızın nedeni olarak bunu göstermek doğru değil. Çünkü aşikar bir hipotiroidizm yok. Bu değerler ilaç kullanıp metabolizmayı hızlandırmak doğru değil. Saygılarımla

7 Kasım 2007 22:22