EK
Soru Sahibi
6 Aralık 2020 16:07

Merak bilgi almak

Boy uzama grafiği nasıldır hocam en son 1 sene içinde 3 cm uzamış biri giderek azalır mı diğer sene yine 3 cm uzarmi yoksa nasıl bir grafiğe sahiptir mesla şöyle hocam en son 2 cm uzamış olsun 1 sene içinde sonra 2 sene içinde yine 2 cm uzarmi yoksa artık o 1 cm e 0.5 cme mı düşer böyle bir doğru orantı varmıdır yoksa hiç belli olmazmi Hocam birde şöyle brisey varmı barfiks asildikca omurga aralari açıldıkça vucut o araları kapamak için uzarmi merak ettim de bunlari Birde hocam kronoljik zaman varmıdır vücudun uzaması için yoksa ne zaman vitmain mineral çok olursa o zamanki uzar nasıldır fizyolojik olarak merak ettim de sakal ile uzamanın çok azicikta olsa ilişkisi varmdiir Hocam Bazı forumlarda okuyorum hocam insanlar yazmış erkekler genelde 18 yaşından 20 taşıma kadar 2 cm uzadim Liseden sonra 1 cm uzadim gibi bunlar olabailecek şeyleri hocam merak ettim iyi akşamlar

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Kazım! Bu grafikleri internette bulabilirsin. Ama bu ırka, iklime, beslenmeye, genetiğe, sosyal şartlara bağlı değişebilir. Ama bu grafik ve bilgiler hep tahminidir. Bazen şartlara göre hızlı boy uzamaları belli yaşlarda en fazla olurken sonrasında yavaşda olsa devam eder. Hızlı boy uzaması dönemlerinde 8-20 cm boy uzaması olurken yavaş olduğu ve sonlara doğru bu 1-2 cm gibi postürle bile atlanabilecek miktarlarda uzama olur. Erkekler 18-19 lu yaşlarda bu döneme girerken kızlar genelde 16-17 yaşlarında son büyümenin sınırlı olduğu döneme girer. Genel olarak 21 yaşından sonra bir süre sabit kalırken 28-30 lu yaşlardan sonra her 10 yılda bir %5 kas ve kemik kaybına baglı boy kısalmaları olur. Parmak ve eklem gütürtü sesleri büyüme döneminde normaldir. Yaşla beraber bunlar azalacak ve kireçlenme sonrası tamamen kaybolur. Kanımca iyi bir postür sağlarsan 1-2 cm lik bir uzama olabilir. Senin için anne ve baba boyunu, kilonu yazmadığın için bu konuda yorum yapamıyoruz. Her zaman söylediğimiz şey 21 yaş net olmayan ama genel bir ifade. İnsan dinamik ve çok değişkeni olan bir süreci yaşıyor. Bu bizim ülkemizde dahil soguk illerde yaşayanlarla sürekli sıcak iklimde yaşayan kimseler arasında bile ciddi farklar varken buna saydığımız faktörleri de eklediğinde çok dinamik ve değişken bir süreci ifade ediyoruz. Buna net bir yaş vermek doğru değil. Ama o zamanda ne zamana kadar uzayacağım sorusuna ısrarla cevap aranmaktasınız. Bu şartlar altında her bir bireyin yıllara sari takibi ile ve genetik olarak izin verilen boy birlikte değerlendirdiğinde net bir şeyler söylenebilir. Burada bizim yaptığımız genetik yatkınlığınız üzerinden sadece bir tahmin. Bunun geçerliliğini %100 doğru olduğunu beklemek hata olur. Bunun en iyi değerlendirmesini siz kendiniz yapabilirsiniz. Formlarda yazılan bir çok bilgi belli ırk veya yerlerdeki insanlar için olduğundan şartlara göre değerlendirmeli. Türkiyenin bölgelerinde bile farklılık gösterebilir. Biz sadece genetik olarak anne ve baba boyu üzerinden ne kadar bir boy aralığında olacağınızı söylerken yaşam şartlarınızı sizin değerlendirmeniz gerekecek. Önerilerimize ne kadar yakın ise o kadar üst sınıra yakın boya sahip olabileceğiniz anlamına geliyor. Ama bununda istisnaları olabilir. İnsan çok dinamik ve değişkenli bir varlık. Sağlıcakla.

6 Aralık 2020 22:08