ÖM
Soru Sahibi
31 Ağustos 2016 17:38

Menisküs, MR sonucuma göre durumum nasıl?

Merhaba, ben 5 sene önce basketbol oynarken ayağımı incittim ve Ortopedi bölümüne gittim. Bir süre sonra menisküs ameliyatı olmak zorunda kaldım. Ayağım geçti fakat tekrarladı ve 1 sene gibi bir süre geçtikten sonra tekrarladığını söylediler yine aynı ameliyat oldum ve iyileştim. Taki şu zamana kadar 3 yıl sonra ayağım tekrar ağrımaya ve kasılmaya başladı. Yeni MR çektirdim. Sonucu aşağıdaki gibi acaba durumum nasıl? Çok ciddi mi ? Ne gibi önlemler almayalım, ne yapmalıyım? SOL DİZ MR; Medial menisküs korpus ve arka boynuzunda yırtık izlenmektedir. Medial menisküs korpusu normalden incedir. Lateral menisküs normal konfigürasyon ve sinyal intensitesindedir. Ön çapraz bağda yırtık izlenmektedir. Arka çapraz bağ normal trase ve sinyal intensiteleri normaldir. Patellar ligaman ve quadriceps tendon normal morfoloji ve sinyal intensitesindedir. Eklem sıvısı belirgin artmıştır. Femur medial kondili yüzeyinde düzensizlik izlenmektedir. Eklem çevresi yumuşak dokular normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Taçkın Özalp
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Geçmiş olsun. Çoğu MR da benzer bulgular yazılmaktadır. Şikayetleriniz menisküs ile ilgili olmayabilir. Bu konuda deneyimli bir doktora muayene olmanızda yarar vardır.

8 Eylül 2016 16:00