sa
Soru Sahibi
11 Nisan 2021 17:56

Memedeki brads 5 bulgular

Merhaba hocam annemin gögüsünin yaklaşık 3/1 inde kitle var. Doktora gittik mamografi çekildi mamografi sonucu brads 5 çıktı. Bu salı biyopsi yapılacak brads 5 olduguna göre sonuç illaki kansermi olur hocam, birde mamografi sonuç kagıdında sag üst dış ve sag aks renkli gösterilmiş aks ne demek oluyor hocam şimdiden sağolun...

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Çağatay Çifter
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

%90 kanser anlamındadır. Sonuca göre hareket edelim. Geçmiş olsun

26 Nisan 2021 10:27
sa
Soru Sahibi

Hocam annemin memesinde kitle var.Mamografi ve ultrason çektirdik.Biyopsi verdik.Mamografi sonucunu söylüyorum sağ meme cildi kalın paranındı retiküler görünümdedir. (ödem) Sag meme orta kesimde 60×45×60 mm boyutunda düzensiz spikule konturlu alanında ve komşuluğunda patolojik pleomorfik mikrokalsifikasyonları olan ciltte ve meme başında çekintiye neden olan pektoral kas ile komşuluğu net olarak ayırt edilemeyen kitle lezyonu izlenmiştir. (birads 5) Sag aksillanın görünebilen kesimlerinde izlenebilen çapı 12 mm olan bir adet lenf nodu mevcuttur. Ultrason sonucunu da atıyorum. Her iki memenin cilt ciltaltı yağ dokusu doğaldır. Sol memede kistik ya da solid lezyon saptanmadı. Sol aksiller LAP saptanmadı. Sağ memede saat 12 hizasında areolaya 2 cm uzaklıkta 35x21 mm boyutlarında düzensiz yer yer spiküle konturlu, etrafında dezmoplastik reaksiyon ile uyumlu olabilecek ekojenitelerin seçildiği heterojen hipoekoik solid lezyon izlenmiştir. (BIRADS 5) Histopatolojik tanısı önerilir. Sağ aksiller kuyruk düzeyinde büyüğü 19x13 mm ölçülen minimal santral yağ indensi seçilmekle birlikte belirgin kortikal kalınlaşma gösteren multiplee LAP lar izlenmiştir. ( MALİGN ) hocam bu sonuçları yorumlarmısınız

26 Nisan 2021 15:53
Prof. Dr. Çağatay Çifter
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

Patoloji sonucuna göre hareket edelim. Meme ve koltukaltı kanser olsılığı fazla.Anneniz için sonuca göre bir an önce tedaviye geçmek gerekiyor. Çok geçmiş olsun

10 Mayıs 2021 23:18