AF
Soru Sahibi
30 Ocak 2019 00:27

Meme usg sonuc.

Merhaba hocam 11 ay önce meme usg çekildim ve herşey normal gözüktü ağrı şikayetiyle ve ablamda meme kanseri olduğu icin takip amacli dun yeniden cekildim ve sonuc: MEME US ve RENKLİ DOPPLER RAPORU Klinik Bilgi: AİLE ÖYKÜSÜ POZİTİF Her iki meme cilt- ciltaltı alanlar normaldir. Bilateral meme parankimi normal eko paterni göstermektedir. Sağ meme saat 11 hizasında 5x3.5 mm boyutlarında hipoekoik solid lezyon izlendi. Bilateral aksiller bölge doğal izlendi. Doppler incelemede patoloji saptanmadı. SONUÇ: BIRADS Kategori 3 ÖNERİ: 3 ay sonra kontrol Hocam endişe etmelimiyim?rica etsem bu raporu yorumlarmisiniz?Hocam birde ilk meme usg çekildiğinde bebegim vardi ve emzirmeyi yeni kesmiştim hipoekoik solit lezyon nedir ve bundan ötürü olabilir mi?Hayırlı geceler hocam.

7 cevap
Cevaplar (7)

Bence de yakın takip yapılması uygundur (ablanızda meme kanseri olduğu için, yoksa bu kadarcık lezyona bir şey yapmak gerekmez).

30 Ocak 2019 09:31
AF
Soru Sahibi

Hocam öncelikle bu sorumu ve geçmişte sormuş olduğum soruları kisa surede açıklayıcı şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Hayirli geceler.

31 Ocak 2019 00:37

Rica ederim. Geçmiş olsun.

31 Ocak 2019 11:47
AF
Soru Sahibi

Merhaba hocam yaklaşık 6 ay önceki meme usg raporumda sağ meme saat 11 hizasında 6*4 mm, 12hizasinda 6*5mm,sol meme periareolaar bölgede 7hizasinda 6*5 mm duzgun sinirli öncelikle fibroadenomla uyumlu hipekoik lezyonlar izlendi.Yeni çekildigim meme usg raporumda ise sağ meme 12 hizasında 5*4, sol meme periareolaar bölgede 7 hizasinda 6*4mm düzgün sınırlı,sağ meme saat 11 hizasinda 9*6 mm boyutlu lobule konturlu(iki lezyon birlesimi) ,öncelikle fibroadenomla uyumlu hipoekoik lezyonlar izlenmektedir.Hocam usg çeken doktor 6 ay sonra takip dedi korkulcak bisey yok dedi ama benim kafamda bi önceki rapora gore değişiklik gösteren saat 11 hizasinda 9*6 mm lobule konturlu iki lezyon birlesimi lezyon korkuttu.endiselenecek durum varmıdır hocam? yas 36 aile öyküsü pozitif ve 2.5 yıldır düzenli usg cektiriyorum.iyi günler.

17 Haziran 2021 13:18

Bence edişe decek bir durum yok. Ama sizin gen analizi (BRCA) yaptırmanızı öneririm. Eğer pozitif çıkarsa o daha yakın takip size uygun olur. Negatif çıkarsa diğer bayanlar gibi kontrol edilirsiniz.

21 Haziran 2021 12:31
AF
Soru Sahibi

Geçmişteki ve şuan ki soruma cevap verdiğiniz için çok sağolun.Hayirli günler hocam.

21 Haziran 2021 12:48

teşekkürler iyi günler

21 Haziran 2021 12:50
AF
Soru Sahibi

Hayırlı akşamlar Hocam mr sonucumu degerlendirirmisiniz? Bilateral meme mr incelemesinde her iki meme glanduler dokunan zengin liposkleraze parankim yapisindadir.her iki memede dağınık yerlesimli büyüğü sağda 1 cm solda milimetrik T2A hiperintens T1A da izointens lezyon ile uyumlu olabilecek görünümleri izlendi.dinamik sekanslarsa kontrastlanma paterni belirgin degildir.usg takip onerilir.her iki aksiller lenf nodlari izlenmistir.yukarıda belirtilen mr bulguları klinik bilgiler ve laboratuvar sonuclari ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.Hocam birads sınıflandırma yapılmamış ve lenf nodlari daha önce usg ve mr hic çıkmadı bu durum beni kaygilandirdi ve usg radevumede 1 ay var.Hayirli akşamlar.

11 Ağustos 2022 01:05

Bu raporda tedavi gerektiren bir hastalık yok. Sorumlu hekiminiz muhtemelen takip (yıllık, rutin) önerecektir.

25 Ağustos 2022 11:11
AF
Soru Sahibi

Merhaba hocam mr sonucumu size yazmıştım cuma günüde meme usg çekildim raporda bilateral meme ultrasanografi incelenmesinde her iki meme cilt kalınlıkta normaldir.Sol memede sinirlabilen kistik yada solid kitle lezyon saptanmamistir.sag meme saat 10 yönünde yaklaşık 10×5,7 mm boyutlarında keskin sinirli hipoekolik lezyon izlendi.aile öyküsü bilgi bildiren hastada histopatolojik örnekleme önerilir.sag meme 11 yönünde 5×3,5 ve 3×2,3 boyutlarında keskin kontörlü hipoekoik lezyon izlendi sonuç BIRADS 3 hocam mr sonucumu yorumlamistiniz usg de histopatolojik örnekleme önerilir diyo 8 ay önceki usg raporunda şu sekilde sağ meme saat 9 hizasında 12×6 mm oval şekilli düzgün sınırlı hipoekoik solid lezyon izlendi.sag meme saat 10 12 hizasında 5,5×3 mm oval şekilli düzgün sınırlı hipoekojk solid lezyon izlendi.Her iki memede 2 cm çapa ulaşa kistler izlendi sonuç BIRADS 2 devlet hastanesinde usg çekildiğim için farklı doktorlar oluyor radyoloji doktoru biyopsi yapmam gerektiğini önerdi sizin öneriniz nedir hocam mr sonucumu ve son 8 ayda çekilen usg raporları ve farklı görüşler hocam sizin öneriniz nedir?biyopsi olmam gereklimi?Hayırlı günler.

10 Eylül 2022 18:57

Radyoloji hekiminizin dediği değil de sorumlu hekiminizin dediği önemlidir. O da biopsi istiyorsa yaptırmanızı öneririm. Ama burdaki raporda endişe edilecek bir durum yok.

12 Eylül 2022 11:40
AF
Soru Sahibi

Merhaba hocam bugün takip eden hekimimle gorustum mr sonucum normal usg de bazen iki küçük beze görüntüsü olabiliyormus ve aile öyküsü pozitif olduğundan dolayi biyopsi yazmış olabilecegini söyledi biyopsi oncesi usg gerek görülürse radyoloji doktorunun biyopsi yapacağını söyledi.sorularima vermiş olduğunuz cevablar içinde çok sagolun hocam.hayirli günler.

12 Eylül 2022 16:01

Geçmiş olsun. İyi günler

12 Eylül 2022 16:41