KD
Soru Sahibi
4 Şubat 2018 18:43

Meme ultrasonu

Hocam cevaplardan çok sevinirim 43 yasinda 2 cocuk annesiyim meme ultrasonu da Her iki meme glanduler parankim heterojen eko yapıda izlenmektedir duktal düzensiz genişleme saptanmıştır. Sol meme saat 3 hizasında Periferik yerlesimli 11.2×5 mm çapında horizontal konumlu düzgün ekojenik kapsullu noduler lezyon izlemistir. Sol meme üst dış kadraninda 5.6 mm ve her iki memede diğerleri daha küçük badit kistler izlenmistir Sol meme 1-2 kardanin da meme başina 4 cm mesafede 6.4×8.3×3mm capinda. Hipoekoik solid lezyon görülmektedir. Sol meme üst iç kardan 9-10 hizasında periareolar yerlesimli 8.9×5.4×5.4 mm çapında hipoekoik duktal komşuluk lu düzensiz konturlu solid lezyon izlemistir Tanımlanan lezyonlarin Mr ile ileri tetkiki ve sonrasında gerekli lezyonlarin us eşliğinde core biyopsi ile histopatolojik verifikasyonu önerilir demiş. BI-RADS 4a ile uyumludur yazıyor .bu sonuçlara bakıp ne söyleyebilirsiniz çok endiselenmelimiyim şimdiden tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Birad kategori IVA biyopsi yapılması gerekli olduğunu ifade etmektedir. Bu kategoride bulunan lezyonların altından biyopsi yapıldığında % 2-10 kanser çıkmaktadır. Meme radyolojisi alanında çalışan, güven ilişkinizir kurulduğu bir radyoloğa, elinizdeki tüm tetkikler ile birlikte baş vurmanızı, ve bu durumları yüz yüze konuşmanızı öneririm. Oda size gerekli tetkikleri yapıp kendi önerisini sunacaktır.

14 Şubat 2018 08:46