MN
Soru Sahibi
12 Ekim 2016 12:46

meme mr dinamik

Sayın meslektaşım hastaniza yapılan inceleme tekniği T1 aksi al planda 3mm kalınlıkta FSE T2 ağırlıklı FATSAT dinamik kontrastli 3mm FSPGR her 40 sn bir sekansta 4 dk ya kadar substraction imajlar yapıldı.ayrıca MSİ haritaları çıkarıldı.FATSAT 3mm kalınlıkta FSPGR aksial planda kontrast sonrası geç kesit o lik sagittal FATSAT T 1 ağırlıklı kontrastli sekanslarla gerçekleştirilmiştir. Bulgular Sağ meme ust-dis kadranda yaklaşık 33*23 ebatlarda T2A hiperintens,T1A izo-hipointens izlenen İVKM sonrasinda erken arteriel gazda kontrast tutulumu gösteren,venoz ve geç venizelos gazda artarak kontrast tutumunu gösteren,lobule konturlu dilidir kitle lezyonu gözlendi.(Bİ-RADS 4b histopatplojik verifikasyon önerir.)ayrıca her iki memede çaplarında 10 mm ulaşan dağınık multipl basit kistler gözlendi. Sağ aksiller bölge de yaklaşık 20*10mm ebatinda İVKM sonrası kontrast tutulumu gösteren noduler kitle lezyonu izlendi. Sol aksillada patolojik boyutta ve görünümde lenf nodu izlenmemistir. Cilt-cilt altı yağ dokular tabiidir.ciltte patolojik kontrastlanma izlenmemistir. Retromamalier sahalar açıktır. İki ayrı genel cerrahi hekimi değerlendirdi ve bir hekim tru cut biyopsi derken diğer hekim cerrahi biyopsinin daha iyi olacağını söylüyor.fikirleriniz benim için önemli hocam.Birde Bİ-RADS 4b de malign olma şüphesi nedir? bu arada bir hafta önce cerrahi biyopsi ile kitlenin tamamı alindi.pataloji laboratuarindan sonuc Bekliyorum.ancak biraz endişeliyim mr sonucum için fikirlerinizi yorumlarinizi değerli buluyor ve Şimdiden teşekkür ediyorum .sağlıklı günler ..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data Systems), meme incelemelerinin raporlamasında kullanılan yöntemin adıdır. 0-6 arasında derecelendirme yapılır. BIRADS 4B: orta derecede şüpheli (kötü huylu olma ihtimali % 10-50). Ultrason ile saptanabiliyora iğne biopsisi yapılabilirdi. Şu an için cerrahi işlem yapıldığı için sonucu bekleyip ona göre yorum yapılabilir. Geçmiş olsun.

15 Ekim 2016 22:22