CS
Soru Sahibi
12 Haziran 2019 00:37

Meme kanseri

Hocam merhaba annem meme ca evre 2a grade3 hormon+ her2- kem. ve rad. tedavisi biteli yaklaşık 1,5 yıl oldu. koltuk altı temizdi. karaciğer yağlanması vardı. Radyoterapi sonrası zatürre olmuştu geçen yıl ve 1 ay hasanede yattı. 1,5 ay önceki tomografimiz şöyle. Yine o dönemde izlenen sağ akciğerde üst-orta lob düzeyinde subplevral alanda belirginlik gösteren peribronşial kalınlaşmalar , milimetrik sentrilobüler opasite artımları, eşlik eden bu düzeyde subplevral alanda yerleşimli milimetrik nodüler lezyonlar stabildir. Yine o dönemde izlenen sağ akciğer alt lob superior segmentte fissür komşuluğunda yerleşimli 3-4mm olarak ölçülen nodüler lezyon stabildir. Sağ akciğerde subplevral alanlarda tanımlanan lezyonlar RT ye sekonder değişiklikler ile uyumlu olarak yorumlanabilir. Klinik korelasyon önerilir. O dönemde izlenen sol akciğer alt lob postreior -anteromedialbazal segment subplevral lokalizasyonlarda yerleşimli santrali düşük dansiteli öncelikle organize pnömoni ile uyumlu büyüğü parankim penceresinde 12mm yi geçmeyen nodüler lezyonlarda tam-tama yakın regresyon saptanmıştır. Mediastinal kısa aksları 1cm yi geçmeyen lenf bezleri ve diğer bulgular stabildir. Yeni gelişen progresyon gösteren nüks -metastatik lezyon saptanmamıştır. Fakat annem 13-14 gündür günde 3-4 kez boğulurcasına öksürüyor ve balgamı var. Başka bi rahatsızlığımız yok. Göğüs doktoruna gittiğimizde akciğer filmi ve homogrom biyokimya istedi normal dedi sırtınıda dinledi normal dedi akciğer filmi içinde normal fakat bi noktayı göremiyorum bi kendi doktorunuza gösterin dedi. Kendi doktorumuzda antibiyotik ve şurubunuzu kullanın geçmesse gelin dedi. Çok endişeleniyoruz üzülüyoruz kesin akciğer metastazımıdır bu. Uzun oldu ama teşekkür ederiz ilginize. :(

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sayin Ceylan, Annenize oncelikle gecmis olsun diliyorum. Bu asamada klinik degerlendirme sonucu cok onemlidir. Takip eden doktorunuzun kararina gore antibiotik tedavisinin tamamlanmasi sonrasi bulgular devam ediyorsa ileri tetkik gerekir. Iyi gunler

12 Haziran 2019 06:15