1 Nisan 2015 16:53

MEME KANSERİ TEDAVİSİ SONUCU PET

Merhaba Ablamın meme kanseri tedavisi sonucunda her 2 göğüs ile sağ koltuk altı lenf bezleri alınmıştı. Tedavi sonucunda pet çekimleri ile kontrol edilmektedir. Son PET sonuçları aşağıdadır. Bununla ilgili yorumunuz nedir ne yapılmalı? Teşekkürler Bilateral subraklaviküler, alt servikalve mediastinal istasyonlarda fizyolojik kahverengi yağ dokusu ile uyumlu artmış FDG tutulumları izlenmektedir. Mediastende prevasküleryerleşimli 1cm çaplımalignite derecesinde hipermetabolik (SUV Max 5,8) bir lenf nodu ile sağ alt paratrakeal(SUV Max 3,5) paraaortik (SUV Max 3) yerleşimli subsansimetrik boyutlu hipermetabolik birer lenf nodu izlenmektedir. Bilateral palatin tonsillerde yoğun artmış FDG tutulumları ile her iki üst servikal zon 2 yerleşimli hafif hipermetabolik (SUV Max 3,5) nonspesifik lenf nodları mevcuttur. (Kemik.Akciğer ve Karaciğer'le ilgili ise olumsuz bir şey görünmüyor.)

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Özay Bey. Karar aşamasında, ablanızın ne zaman meme kanseri nedeniyle ameliyat olduğunun, ameliyat materyalinin patoloji sonucunun, ameliyat sonrası eğer aldıysa kemoterapi ve/veya radyoterapi tip, doz ve sürelerinin göz önünde bulundurması gereken bir durum mevcut. Nihai kararın onkoloji bölümünce verileceğini hatırlatayım. Bahsedilen şüpheli lenf nodları maalesef derin yerleşimli, patolojik olarak tetkik edilmeleri zor lenf nodlarıdır. Her ne kadar tüm şüpheli alanlar aynı derecede şüphe uyandırmasalar da planlanması gereken tedavi bölgesel değil sistemik olmalı kanaatindeyim. Bu birkaç kür kemoterapi ve/veya radyoterapi gerekliliği anlamına gelebilir. Yapmanız gereken biran önce hastanızı takip eden onkoloji merkezine başvurmaktır. Sağlıklı günler dilerim...

2 Nisan 2015 08:57