CS
Soru Sahibi
30 Ağustos 2017 00:32

Meme kanseri ile ilgili yapılan ameliyatımızda raporlamızla ilgili nasl bi tedavi yolu izlenebilir?

Merhabalar Hocam annem 47 yaşnda meme kanseri teşhisi kondu ve ameliyatı bi hafta önce gerçekleşti sentinal lenf nodu biyopsisinde koltuk altı negatif çıktı ve yine meme cildi amelyat esnasında frozen patoloji ile meme dokusunda temiz sahanın bulunduğu doğrulandı meme alınması olmadı. Ultrason: Sağ meme perioralar ÜDKda lobule konturlu 31x28x22 mm boyutunda hetorojen hipoekoik yerkaplayan lezyon izlendi.Katagori 5 Doppler incelemede kitle içinde çevre parankime göre vasküler işaretler belirgeşmiştir.Cilt-cilaltı dokuları ve retroareolar alanlar dogaldır. Sağ aksillada 32x8 mm boyutunda oval şekilli lenf bezi izlendi (Reaktif ?) Sol aksillada 18x9 mm boyutunda oval şekilli santralli ekojenik lenf bezi izlendi Momografi : Meme tipi:Tip 2 Her iki meme de cilt, cilaltı dokuları, retomammer alanlar ve pekto ral adele konturları normaldir. Cooper ligamanları normal görünümdedir. Sol memede tüm kadranlarda yer kaplayan kitle lezyonu, asimetrik dansite, yapı distorsiyonu izlenmemiştir. Sağ memede periareolar alt iç kadranda daha belirgin olan cilt kalnlaşması izlendi. Perioraler ÜDK'da yaklaşık 35x25 mm boyutunda düzensiz konturlu opasite izlendi.US kolerasyon önerilir. SONUÇ: Sol meme BI-RADS Katagori 1 Sağ Meme BI-RADS KAtagori 5(USG kolerasyona göre) ilk Ameliyat biyopsisi: Üzerinde 2,5x0,9x0,9 cm ölçülerinde üzerinde deri elipsi bulunan 6x4,5x3,5 cm ölçülerinde sağ memede üst dış kadrana air ameliyat meteryali. Yapılan seri kesitlerde; kesit yüzünde 3 cm çapında solid görünümde tümör dokusunun varlığı çekmiştir.Değişik alanlardan alınan örnekler 5 kasatte işlendi. 1-4 Tümör (4P-4K), : Meme Cildi (1P, 1K) TANI: İNVAZİV DUKTOL KARSİNOM (SKRÖZ TİP) sağ meme üst dış kadran, eksizyon. Not: Tümör 3 cm çapında olup çevre yağ dokusuna invazyon dikkati çekmiştir. Meme Cildi salimdir Konsülyassyon ve immunohistokimyasal inceleme Tümörde histolojik grade 3(tubul yapısı:3, nükleer pleomorfizm:2, mitoz:3)dür. İncelemede Tümör hücreleri ER%100(+), PR %80(++) cerbB2(-) saptanmıştır

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Öncelikle cerrahi sınır bilgisi yok. Birde koltukaltındaki lenf nodu ayrıntılı incelenmeli. Sentinel nod negatif demişsiniz ama patoloji raporunda bu bilgiyi göremedim. Eğer sınır negatifse ameliyat yeterli olabilir. Sonrasında kwmoterapi ve radyoterapi alacak. Menopoz durumuna görede hormon tedavisi düzenlenecek. Geçmiş olsun

3 Eylül 2017 11:08
CS
Soru Sahibi

Hocam Teşekkür ederim grade 3 ne anlama gelir bunuda öğrenebilme imkanım varmı ve Petcd çekilmesi gerekirmi? Evreleme için bişey denirmi yoksa Petten sora mı? Teşekkürler Saygılar Birde Ameliyat öncesi Mr raporumuz İncleme saggital - Tranvers, T1 Tranvers, Postkonstrast T1, FL 2D Dinamik Mr Mamografi 15 cc IV konstrat madde kulanılıştır. Radyolojik Bulgular: Sol memede areola - retroareolar bölge, kutanöz - sbkutanöz doku doğal izlenmektedir. Sol memede fibroglandüler meme parenkim paterni doğal izlenmektedir. Sağ meme dış kadranda meme başı komşuluğundaki periareolar cilt kalınlık artımı ve bu bölümde spikilasyon cilt tutulumu yönünden kuşkulu bulunmuştur. Areolada bulunan kalınlık artışına bu trasede posteriorunda kitlesel özellik kazanmayan milimetrik kontrastlanma odakları da eşlik etmektedir. Ancak erken postop olduğu anlaşılan bulguda kısa dönem mr kontrol önerilir. Sol memeye ait yer kaplayıcı kitle lezyonu lehine bulgu saptanmıştır. IVMK verilimi takiben yapılan dinamik kontrastlı incelemede malignite kriteri taşıyan kontrastlanma paterni sergileyen kitle lezyonu lehine bulgu saptanmamıştır. Sol memede göğüs duvar bütünlüğü korunmuştur. Her iki aksiller bölgede patalojik boyutta LAM pakesi saptanmamıştır

7 Eylül 2017 22:42
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Grade 3 patolojik değerlendirme parametrelerinden biridir.

7 Eylül 2017 23:38