CS
Soru Sahibi
26 Ağustos 2017 10:49

Meme kanseri ile ilgili yapılan ameliyatımızda raporlamızla ilgili nasl bi tedavi yolu izlenebilir?

Merhabalar Hocam annem 47 yaşnda meme kanseri teşhisi kondu ve ameliyatı dün gerçekleşti sentinal lenf nodu biyopsisinde koltuk altı negatif çıktı ve yine meme cildi amelyat esnasında frozen patoloji ile meme dokusunda temiz sahanın bulunduğu doğrulandı meme alınması olmadı. Ultrason: Sağ meme perioralar ÜDKda lobule konturlu 31x28x22 mm boyutunda hetorojen hipoekoik yerkaplayan lezyon izlendi.Katagori 5 Doppler incelemede kitle içinde çevre parankime göre vasküler işaretler belirgeşmiştir.Cilt-cilaltı dokuları ve retroareolar alanlar dogaldır. Sağ aksillada 32x8 mm boyutunda oval şekilli lenf bezi izlendi (Reaktif ?) Sol aksillada 18x9 mm boyutunda oval şekilli santralli ekojenik lenf bezi izlendi Momografi : Meme tipi:Tip 2 Her iki meme de cilt, cilaltı dokuları, retomammer alanlar ve pekto ral adele konturları normaldir. Cooper ligamanları normal görünümdedir. Sol memede tüm kadranlarda yer kaplayan kitle lezyonu, asimetrik dansite, yapı distorsiyonu izlenmemiştir. Sağ memede periareolar alt iç kadranda daha belirgin olan cilt kalnlaşması izlendi. Perioraler ÜDK'da yaklaşık 35x25 mm boyutunda düzensiz konturlu opasite izlendi.US kolerasyon önerilir. SONUÇ: Sol meme BI-RADS Katagori 1 Sağ Meme BI-RADS KAtagori 5(USG kolerasyona göre) ilk Ameliyat biyopsisi: Üzerinde 2,5x0,9x0,9 cm ölçülerinde üzerinde deri elipsi bulunan 6x4,5x3,5 cm ölçülerinde sağ memede üst dış kadrana air ameliyat meteryali. Yapılan seri kesitlerde; kesit yüzünde 3 cm çapında solid görünümde tümör dokusunun varlığı çekmiştir.Değişik alanlardan alınan örnekler 5 kasatte işlendi. 1-4 Tümör (4P-4K), : Meme Cildi (1P, 1K) TANI: İNVAZİV DUKTOL KARSİNOM (SKRÖZ TİP) sağ meme üst dış kadran, eksizyon. Not: Tümör 3 cm çapında olup çevre yağ dokusuna invazyon dikkati çekmiştir. Meme Cildi salimdir Konsülyassyon ve immunohistokimyasal inceleme Tümörde histolojik grade 3(tubul yapısı:3, nükleer pleomorfizm:2, mitoz:3)dür. İncelemede Tümör hücreleri ER%100(+), PR %80(++) cerbB2(-) saptanmıştır

6 cevap
Cevaplar (6)
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Oncotype DX testi onerırım Sonuca gore kemoterapi alıp almamasına karar verılır ve ayrıca radyoterapi ve tamoksıfen alacak. Çok gecmıs olsun

26 Ağustos 2017 13:36
CS
Soru Sahibi

Hocam geç oldu ama çok Teşekkür ederim birde grade 3 ne anlama gelir pataloji raporumuzdaki bunuda öğrenebilme imkanım varmı ve Petcd çekilmesi gerekirmi? Evreleme için bişey denirmi yoksa Petten sonra mı evrelemesi yapılır? Teşekkürler Saygılar Birde Ameliyat öncesi Mr raporumuz İncleme saggital - Tranvers, T1 Tranvers, Postkonstrast T1, FL 2D Dinamik Mr Mamografi 15 cc IV konstrat madde kulanılıştır. Radyolojik Bulgular: Sol memede areola - retroareolar bölge, kutanöz - sbkutanöz doku doğal izlenmektedir. Sol memede fibroglandüler meme parenkim paterni doğal izlenmektedir. Sağ meme dış kadranda meme başı komşuluğundaki periareolar cilt kalınlık artımı ve bu bölümde spikilasyon cilt tutulumu yönünden kuşkulu bulunmuştur. Areolada bulunan kalınlık artışına bu trasede posteriorunda kitlesel özellik kazanmayan milimetrik kontrastlanma odakları da eşlik etmektedir. Ancak erken postop olduğu anlaşılan bulguda kısa dönem mr kontrol önerilir. Sol memeye ait yer kaplayıcı kitle lezyonu lehine bulgu saptanmıştır. IVMK verilimi takiben yapılan dinamik kontrastlı incelemede malignite kriteri taşıyan kontrastlanma paterni sergileyen kitle lezyonu lehine bulgu saptanmamıştır. Sol memede göğüs duvar bütünlüğü korunmuştur. Her iki aksiller bölgede patalojik boyutta LAM pakesi saptanmamıştır

7 Eylül 2017 22:44
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Koltuk altından lenf nodu alınmısmıydı?

7 Eylül 2017 22:56
CS
Soru Sahibi

koltuk altı lenflerinin pataloji sonucu bu şekilde hocam 1-Frozen için gönderilmiş 5.5x4x2.5 cm boyutunda üzerinde 3x2.5 cm boyutlarında deri elipsi taşıyan üç tarafı ipekle işaretli yağ dokusu ile örtülü eksizyon materyali. Kesitlerinde yaygın beyaz renkte lastik kıvamında alan içerisinde yer yer kistik yapılar içerdiği dikkat çekti. Bir kısmı FA1-A-D kasette takibe alındı. 2- Frozen için gönderilmiş: Yağ dokusundan zengin kesitlerinde 6 adet lenf nodu disseke edilen eksizyon materyali. Bir kısmı FA2-E kasetlerde takibe alındı (Diğer yarıları ve ikia adet lenf nodu) İNTRAOPERATİF TANI: İN SİTU DUKTOL KARSİNOM(CERRAHİ SINIRLARI SALİM) -REAKTİF LENF NODLARI (4 ADET) SENTİNAL LENF NODLARI TANI:DÜŞÜK DERECELİ İN SUTU DUKTOL KARSİNOM VE YABANCI CİSİM GRANÜLASYON DOKUSU; MEME, SEGMENTAL MASTEKTOMİ -REAKTİF LENF NODLARI (6 ADET) AKSİLLER LENF NODLARI YORUM: Reeksizyon çevresinde alınan örneklerde mikroskopik odaklar tarzında düşük dereceli in sutu duktol karsinom alanları mevcuttur. Cerrahi sınırlar ve deri salimdir. Çok sayıda yabncı cisim granülasyon dokusu odakları dikkati çekmiştir. Aksiller bölgeden disseke edilen 4 adet sentinel lenf ve daha sonradan saptanan iki adet nodül reaktif özelliktedir. Teşekkür ederim Saygılar

8 Eylül 2017 21:28
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Oncotype dx yapıldımı?

9 Eylül 2017 09:17
CS
Soru Sahibi

Hayır hocam onu sormak istiyordum sizlere Onkoloji doktorumuz Oncotype Dx Tesitinin 10-15 bin tl maaliyeti olduğunu Türkiyede yapılmadığını söyledi yaptırma imkanınız var ise şayet yaptırabilirsiniz dedi bu doğru mu maaliyet olarak yüksek mi ve Sadece Türkiyede mi yapılıyor

10 Eylül 2017 13:40
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu test yalnızca ABD de yapılıyor. TR de yapılmıyor

10 Eylül 2017 19:56
CS
Soru Sahibi

nerelerden yaptırılabilir hocam

12 Eylül 2017 22:51
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bir medikal onkolog gorusu alınız

13 Eylül 2017 07:52
CS
Soru Sahibi

Teşekkür edrim

13 Eylül 2017 21:20
Prof. Dr. Kadri Altundağ
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kemoterapi veya hormonoterapi alabilir

15 Eylül 2017 16:21