dy
Soru Sahibi
31 Ağustos 2014 17:54

meme ca kemik metastazı

Hocam Merhaba Eşim 45 yaşında meme ca hastası ınvaziv ductal carsinom grad 2. neoadjuvan(carboplatin+taxotere+herceptin) 6 kür kemotrapi ile %95 tama yakın cevapla tümör yok edildi ve meme koruyucu cerrahi yapıldı. Sonrasında 6 hafta radyoterapi uygulandı.Amelyat sonrası kemoterapi uygulanmadı. Tümörreceptörleri ER: +%20 PR: negatif Her 2:+%90 . Sonrasında herceptin bir yıla tamamlandı henüz menapoze girmediğ için 20 aydır tamoksifen kullanıyor. Zaman zaman sırt ağrısı oyuyordu hatta bu durum hastalığından öncede mevcuttu ve tekrar geçiyordu. Şimdi de aynı şekilde sırt ağrısı oldu ve 1 ay sürdü şu anda çok az bir ağrı var sadece sırtını hareket ettirdiğinde ağrı hisediyor. Sintigrafide linear tutulumlardan dolayı metaztaz lehine değerlendirilmedi. Ancak MR ve PET de metaztaz lehine değerlendirildi. PET sonucu :Torakal 3.ncü vertebra corpusunda (SUDmax 6.5), torakal 4-5.ncü, vertebra spinöz çıkıntılarda (SUDmax 7.9) artmış FDG tutulumları dikkati çekmiştir. . Sonuç : · Torakal 3.ncü vertebra corpusunda ve torakal 4-5.nci vertebralarda spinöz çıkıntılardaki metabolik aktivitelerin yüksek olasılıklı malign proçes (met?) lehine değerlendirildi denmektedir. Şu anda sadece son 4 ayda CA *** *** ** den 24 e, CEA : 2,7 den 8,11 e çıktı.Diğer bütün kan değerleri normal sınırlar içindedir. T3 corpusta 12x13 mm boyutunda bir tümör gözükmekte ancak diğer yerlerde sadece tutulum mevcut. 12 günlük radyoterapi uygulanacak. Herceptin e başlanacak ve Tamoksifen kesilerek Femara kullanılacak. Herceptin önceden de aldığı için şimdi başlangıçta 6 mg sonraki 21 günde 4 mg olarak devam edecek. Normalde bu 4 mg başlangıç devamı 2 mg idi.Bu dozda Herceptin kullanılması doğrumudur. Ayrıca kemik güçlendirici iğne yapılacak ve menapoza girmesi içinde iğne yapılacak. benim özellikle öğrenmek istediğim herceptinin normal dozunun üstünde kullanılması gereklimidir ve böyle bir Tedavi uygun mu dur?. Başkaca veya oraya gelerek yapacağımız bir şeyler olabilirmi. saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özkan Kanat
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu doz 3 haftada bir uygulanan dozdur, dogrudur. Eski doz haftada bir olanidir

9 Eylül 2014 01:33