kh
Soru Sahibi
25 Nisan 2014 02:22

medüler sünger böbrek

hocam benim oğlum sakarya eğitim araştıma hastanesinde 60 gündür yoğun bakım ünitesinde yatıyor bebek oldukça sorunlu doğdu şimdi onları anlatıp vaktinizi almayım hastanede pediatri nefrolog yok o nedenle nefroloji uzmanı ultrasona bakara çoocuğa medüler sünger böbrek olabşleceğini söyledi bebekte hiper tansiyon var ilaçlarla kontrol altında tutluyor ayrıca karnı çok şiş çok korkuyoruz.birde internet sitelerinden araştırdığım kadarıyla mediler sünger böbrek hipertansiiyona neden olmuyormuş çüünkü iki böbreğşndede kist var ve polikistik olmasından korkuyoruz .sizden ricam beni bu konuda biraz olsun bilgilendirirmisiniz.şimdiden çok teşekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Faruk Öktem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

YB da 60 gündür yatan hastanın bir nedenle hipertansiyonu olabilir, bu her neye bağlı ise izlem ve tedavi gerektirir. Ayrıca böbreğinde med sünger böbrek olabilir, bu durum doğuştandır, bir kaç defa bakmak gerekir, bazen nefrokalsinizis de karışıklıklara yol açabilir. Kesin bir değerlendirme için Öncelikle YB sürecinin atlatılması ve sonrasında izlem gerekir.

3 Mayıs 2014 10:20