OE
Soru Sahibi
21 Haziran 2023 10:55

Makrolobule

Hocam yorumlarsaniz cok sevinirim Her iki meme kompozisyonu Tip C ile uyumludur.            Arka plan parankimal boyanması belirgin homojendir.             Sağ memede en büyüğü 8 mm boyutunda, sol memede en büyüğü 15x12 mm boyutlarında, düzgün-hafif lobüle konturlu, yer yer ince septasyonlar içeren, T1 ağırlıklı sekansta hipointens, T2 ağırlıklı sekansta hiperintens, IVKM sonrası kontrastlanma göstermeyen basit kistik lezyonlar izlenmektedir. Her iki memede IVKM sonrası tip 2 ve tip 3 boyanma paterni sergileyen yer yer küme oluşturan fokusler izlenmektedir. Sol meme üst dış kadranda meme başına 4 cm mesafede 15x10 mm boyutlarında, makrolobüle, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyon izlenmektedir (fibroadenom ?, kitle lezyonu ??). Meme biyopsi ile histopatolojik tanı önerilir. Her iki memede 6-7 mm boyutlarında, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyonlar izlenmektedir (FKD?, fibroadenom ??).              Sağ aksillada olağan olup patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmemiştir. Sol aksillada korteksi kalınlaşmış en büyüğü 15x10 mm boyutlarında birkaç adet lenf nodu izlenmektedir (patolojik karakterde lenf nodu ??).

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Sol taraf üst dış kadranda şüpheli bir kitle olduğunu söyleyebiliriz . tek başına MR raporu yeterli değil , usg de görmek lazım , muayene bulgularıyla beraber değerlendirmek lazım ama sadece şuraya bakarak biyopsi yapılması akıllıca olur gibi görünüyor, geçmiş olsun dileklerimle

22 Haziran 2023 22:56
OE
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim hocam Usg de bu fen hocam yorumlarmisiniz Usg Teknik imkanların ve hasta uyumunun elverdiği kadarıyla yapılan incelemede; Her iki memede cilt-ciltaltı yağ dokusu, nipple, retromammarian alanlar tabii görünümde olup retraksiyon izlenmemiştir. Her iki meme lipofibroglandüler paterndedir. Sol meme saat 12-1 hizasında 22x13 mm boyutunda, lobule konturlu, multiseptalı anekoik komplike kistik lezyon izlendi. Her iki memede dağınık yerleşimli subsantrimetrik birkaç adet basit kistik lezyon ve fibrokistik değişiklik alanı izlenmiştir. Bilateral duktal yapılar normal genişliktedir. Sol aksiller bölgede 16x7,5 mm boyutunda bir adet reaktif görünümlü lenf nodu izlenmektedir. Sonuç: 1. Sol memede benign olma olasılığı yüksek bulgular (BIRADS 3). 2. Sağ memede benign bulgular (BIRADS 2). Emar Her iki meme kompozisyonu Tip C ile uyumludur. Arka plan parankimal boyanması belirgin homojendir. Sağ memede en büyüğü 8 mm boyutunda, sol memede en büyüğü 15x12 mm boyutlarında, düzgün-hafif lobüle konturlu, yer yer ince septasyonlar içeren, T1 ağırlıklı sekansta hipointens, T2 ağırlıklı sekansta hiperintens, IVKM sonrası kontrastlanma göstermeyen basit kistik lezyonlar izlenmektedir. Her iki memede IVKM sonrası tip 2 ve tip 3 boyanma paterni sergileyen yer yer küme oluşturan fokusler izlenmektedir. Sol meme üst dış kadranda meme başına 4 cm mesafede 15x10 mm boyutlarında, makrolobüle, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyon izlenmektedir (fibroadenom ?, kitle lezyonu ??). Meme biyopsi ile histopatolojik tanı önerilir. Her iki memede 6-7 mm boyutlarında, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyonlar izlenmektedir (FKD?, fibroadenom ??). Sağ aksillada olağan olup patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmemiştir. Sol aksillada korteksi kalınlaşmış en büyüğü 15x10 mm boyutlarında birkaç adet lenf nodu izlenmektedir (patolojik karakterde lenf nodu ??). Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi Hocam lütfen yorumlarmısınız esim icin yaş 39. Her iki meme kompozisyonu Tip C ile uyumludur. Arka plan parankimal boyanması belirgin homojendir. Sağ memede en büyüğü 8 mm boyutunda, sol memede en büyüğü 15x12 mm boyutlarında, düzgün-hafif lobüle konturlu, yer yer ince septasyonlar içeren, T1 ağırlıklı sekansta hipointens, T2 ağırlıklı sekansta hiperintens, IVKM sonrası kontrastlanma göstermeyen basit kistik lezyonlar izlenmektedir. Her iki memede IVKM sonrası tip 2 ve tip 3 boyanma paterni sergileyen yer yer küme oluşturan fokusler izlenmektedir. Sol meme üst dış kadranda meme başına 4 cm mesafede 15x10 mm boyutlarında, makrolobüle, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyon izlenmektedir (fibroadenom ?, kitle lezyonu ??). Meme biyopsi ile histopatolojik tanı önerilir. Her iki memede 6-7 mm boyutlarında, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyonlar izlenmektedir (FKD?, fibroadenom ??). Sağ aksillada olağan olup patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmemiştir. Sol aksillada korteksi kalınlaşmış en büyüğü 15x10 mm boyutlarında birkaç adet lenf nodu izlenmektedir (patolojik karakterde lenf nodu ??). delete Op. Dr. Can Türek Kitle Hocam lütfen yorumlarmısınız esim icin yaş 39. Her iki meme kompozisyonu Tip C ile uyumludur. Arka plan parankimal boyanması belirgin homojendir. Sağ memede en büyüğü 8 mm boyutunda, sol memede en büyüğü 15x12 mm boyutlarında, düzgün-hafif lobüle konturlu, yer yer ince septasyonlar içeren, T1 ağırlıklı sekansta hipointens, T2 ağırlıklı sekansta hiperintens, IVKM sonrası kontrastlanma göstermeyen basit kistik lezyonlar izlenmektedir. Her iki memede IVKM sonrası tip 2 ve tip 3 boyanma paterni sergileyen yer yer küme oluşturan fokusler izlenmektedir. Sol meme üst dış kadranda meme başına 4 cm mesafede 15x10 mm boyutlarında, makrolobüle, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyon izlenmektedir (fibroadenom ?, kitle lezyonu ??). Meme biyopsi ile histopatolojik tanı önerilir. Her iki memede 6-7 mm boyutlarında, IVKM sonrası tip 2 boyanma paterni sergileyen lezyonlar izlenmektedir (FKD?, fibroadenom ??). Sağ aksillada olağan olup patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmemiştir. Sol aksillada korteksi kalınlaşmış en büyüğü 15x10 mm boyutlarında birkaç adet lenf nodu izlenmektedir (patolojik karakterde lenf nodu ??). 17 Haziran 2023 - 00:00 Usg sonucu nedir? 17 Haziran 2023 - 09:34 Teknik imkanların ve hasta uyumunun elverdiği kadarıyla yapılan incelemede; Her iki memede cilt-ciltaltı yağ dokusu, nipple, retromammarian alanlar tabii görünümde olup retraksiyon izlenmemiştir. Her iki meme lipofibroglandüler paterndedir. Sol meme saat 12-1 hizasında 22x13 mm boyutunda, lobule konturlu, multiseptalı anekoik komplike kistik lezyon izlendi. Her iki memede dağınık yerleşimli subsantrimetrik birkaç adet basit kistik lezyon ve fibrokistik değişiklik alanı izlenmiştir. Bilateral duktal yapılar normal genişliktedir. Sol aksiller bölgede 16x7,5 mm boyutunda bir adet reaktif görünümlü lenf nodu izlenmektedir. Sonuç: 1. Sol memede benign olma olasılığı yüksek bulgular (BIRADS 3). 2. Sağ memede benign bulgular (BIRADS 2). Bu usg sonrası ilaçlı emar istedi

23 Haziran 2023 01:12
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Garanti olması açısından usg veya MRI eşliğinde biyopsi yapılması uygun olur. Ağrılı bir işlem olmadığı gibi ayaktan kolay yapılan bir işlemdit. Çıkan sonuca göre tekrar planlama yapmak gerekir.

23 Haziran 2023 11:46