KM
Soru Sahibi
3 Haziran 2014 15:22

Makatta Kaşıntı

Merhaba, benim aylardır makatımda bazen azalan bazen çoğalan kaşıntılarım var. Genelde makat etrafında oluyor ama bazen makat içinde de kaşıntı oluyor. İnternetten araştırdığımda bu kaşıntının birçok nedene bağlı oldduğunu, bu nedenlerden birinin HPV olabilecğini öğrendim. Aylardır HPV şüphesi ile yaşıyorum. Bende şuan varolan siğil yok, HPV olup olmadığınıda bilmiyorum. Ama makat içinde siğil olma ihtimali var mıdır? Makat etrafında siğil olmadan makat içinde olabilir mi?

2 cevap
Cevaplar (2)

HPV enfeksiyonunun olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmanız gerekir. siğil (kondilom) olmadanda HPV hastalığı olabilir. bunların dışında kaşıntıya neden olabilecek birçok hastalık vardır örneğin: barsak paraziti, hemoroid, anal fissür, anal fistül, anal apse, anal polipler vb. önce detaylı anal muayene yapılması ardından gerekli testler istenebilir. geçmiş olsun http://www.ertanbeyatli.com/

3 Haziran 2014 22:01
KM
Soru Sahibi

Ben HPV DNA testi yaptırdım aylar önce. Genital bölgeden sürüntü alınarak yapıldı. Ama erkeklerde %100 doğru sonuç vermiyormuş diye duydum.

3 Haziran 2014 15:22

geçmiş olsun

18 Haziran 2014 20:19