şb
Soru Sahibi
5 Ocak 2016 20:14

Magnezinc ilacı hakkında

Hocam merhaba, Doktorum kaslarımda ki yanmadan dolayı magnezinc yazdı günde iki adet. Öğrendiğime göre Çinko'nun monohidrat halinde olması ve Magnezyum'un oksit halinde olması emilimi çok zorlaştırıyormuş. Bazıları neredeyse hiç olmadığından söz etmiş. Sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)

Yaşınızı, başka bir sağlık sorunu var mı? yazmamışsınız, Ama bunları doğal besinlerle almak en güzeli. Sinirleri ve kasları gevşeten magnezyum, kemik zayıflığı, sürekli yaşanan baş ağrıları, kan şekeri dengesizliği, yüksek kan basıncı, kas zayıflığı/spazmları ve çarpıntı için önerilen mineraller arasında yer almaktadır. Vücudumuzda en çok kemiklerde (%60-65) ve kaslarda (%25) bulunan magnezyum, vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla alınması gereken mineraller arasındadır. Magnezyum eksikliğinde, kemiklerin ve dişlerin zayıflaması, kaslarda güç kaybı dışında depresyon, nöbetler, kusma, iştah kaybı gibi belirtiler görülebilir. Günlük olarak önerilen miktarda magnezyum almak, kronik yorgunluk, hipertansiyon, peptik ülser, kalp krizi, epilepsi, diyabet ve daha pek çok hastalıktan korunmamıza yardımcı olmasına karşın sizde sadece kas şikayeti olması mg eksikliğini düşündürmez.Eksikliği genelde oldukca ciddidir.Önerilen miktarın ilaç olarak değil doğal gıdalarla alımı çok önemli. Kepek: Pirinç, buğday ve yulaf kepeği magnezyum bakımından en zengin besinler arasındadır. 100 gram ham pirinç kepeği 781 mg magnezyum içerir ve bu oran günlük ihtiyacın yaklaşık 2 katına denk gelmektedir. 100 gram ham buğday kepeği ise 611 mg magnezyum ile günlük ihtiyacın %150’sini karşılar. Baharatlar: Baharatlar çeşitli vitamin ve mineralleri almak için iyi birer kaynak olarak kullanılabilir. Örneğin 1 çorba kaşığı kurutulmuş kişniş günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık %3’ünü karşılar. Ayrıca nane, adaçayı, geyik otu ve fesleğen magnezyum bakımından zengin baharatlar arasındadır. Ay ve Kabak Çekirdeği: Kurutulmuş ve kavrulmuş kabak çekirdeğinin 100 gramı 515 mg magnezyum içerir ve günlük ihtiyacın %100’ünden fazlasını karşılar. Kabak çekirdeği aynı zamanda A vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum, besin lifi, K vitamini, fosfor, potasyum ve selenyum minerallerini içerir. 100 gram ay çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacının %81’ini karşılar. Tabii bu çekirdeklerin kalorisi ve yağ oranı yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Kakao: Az şeker ve çok kakao içeren çikolatalar magnezyum bakımından zengindir. Marketlerde “siyah çikolata” ya da “bitter çikolata” olarak satılan bu çikolataların 100 gramı günlük magnezyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaya yeter. Ancak aynı miktarda siyah çikolata 600 kalori içerdiğinden sık ve çok yenmesi önerilen bir besin değildir. Bir çikolatanın yüksek oranda magnezyum içerip içermediğini, ambalajı üzerinde yer alan içindekiler bölümüne bakarak anlayabilirsiniz. Siyah çikolataların %70-%85 arası kakaodan üretilmiş olması gerekmektedir. Keten Tohumu, Susam ve Tahin: Kalp ve damar sağlığı için önemli yağ asitlerini içeren keten tohumu ve susam aynı zamanda iyi birer magnezyum kaynağıdır. 1 çorba kaşığı keten tohumu günlük magnezyum ihtiyacının %10’nunu, aynı miktarda susam ise %8’ini karşılar. 1 çorba kaşığı tahin ise 58 mg (%14) magnezyum içermektedir. Badem : 100 gram badem günlük magnezyum ihtiyacının %72’sini, kaju fıstığı ise %88’ini karşılar Ispanak,Pazı,Pisi balığı,Kara lahana,Şalgam,Yeşil fasulye,Hardal bitkisi yaprakları,Soya fasulyesi,Fasulye,Kılçıksız buğday,Karabuğday,Barbunya,Esmer pirinç,Ton balığı,Yulaf,Karides,Bezelye,Ahududu,Pırasa,Kimyon,Karpuz,Rezene,Karanfil,Acı biber,Dereotu,Patlıcan Muz,Mercimek,lahanası,Domates,Kuşkonmaz,Brokoli,Mantar,Çilek yani yediğin her şeyde var. Kimyasal olarak aldığın ilaçların etkileri az ve diğer bakır, demir vs metal emilimlerinide bozuyor. Bu yüzden önermiyoruz. Sağlıcakla.

8 Ocak 2016 13:10
şb
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim Lütfi ağabey. Çinko'yu da o zaman besinler yoluyla alayım. Kasların spor sonrası çabuk yenilenmesi için hangi vitamin ve mineral almamı tavsiye edersiniz? Protein dışında. Bir sorum daha olacak ağabey, laktik asitle savaşabilmek ve onun daha az oluşmasını sağlamak için ne yapılmasını tavsiye edersin? Çok teşekkür ederim şimdiden, hayatınızda ve kariyerinizde başarılar dilerim :).

3 Şubat 2016 22:03

Bayram Beycim! Laktik asit anaerobik (hızlı ve yüksek güç sarf gerektiren) faaliyetlerde ortaya çıkar. Bu tür faaliyetlerin sağlık üzerine bir faydası yoktur. Bu rekabette kişiye dayanıklılık sağlarken, kas ve kemiklerde özellikle kullanılmayan yerlerde kayıplara neden olur. Kullanılan yerler gelişir. Her ne kadar yüksek protein içerikli beslenme olsa da dayanıklılık faaliyetleri riskli ve sağlığa yararı olmayan faaliyetlerdir. En uygunu aerobik çalışmalardır. Bunlar hem sağlığı geliştirir, şekeri ve tansiyon hastalığını tedavi eder hemde aerobik kapasiteyi arttırır. *** *** ** kalp hızlarında, 15 er dakikayı geçmeden ve 20 dk lık aralarla günde en az 2 seans ama ideali 4-5 seans çalışmak inanılmaz yarar sağlar. Bol su içimi, C vitamini başta tüm besin ve mineraller önemlidir. Sağlıcakla kal.

5 Şubat 2016 01:05