KF
Soru Sahibi
19 Şubat 2014 00:30

Lütfen Yardım. Acaba Avasküler nekrozmuyum?

Hocam Merhaba! 36 yaşında Erkeğim. Fazla Fiziksel aktivitem yok, Öğretmenim. Daha önce steroid, alkol yada kortizon kullanmadım, Avasküler nekroza sebep olabilecek temel özelliklerim yok. Sol Kalçamda yaklaşık 2 haftadır bazen basamama derecesinde ağrım oluyor. Biraz yüksekten inerken yüklendim galiba akabinde MR çekildim ve Sonuç; 'Sol Femur başı Superior lateralde yaygın kemik iliği ödemi vardır, belirgin kortikal düzensizlik yoktur, eklem mesafesinde kontur düzensizliği yoktur, Bu düzeyde eklem mesafesi superior latralde minimal sıvı lokasyonu izlenmiştir. Her iki inguinal bölgede yağlı hilus barındıran toplam 8-10 adet reaktif görünümlü lenf bezi mevcuttur. ' -CRP 13 dolaylarında. Doktorum Mr a bakıp eklem kapsülü biraz zedelenmiş dedi ertesi gün başka bir hastaneye gittim ayrıntılı bilgi için ve benden BT istediler bunun sonucu; 'Kalça eklem aralıkları normal sınırlarındadır, Asetabular kemik yapılar iskium ve pubis kemik oluşumları doğaldır, Femur başı normal ebattadır, Sol femur boynu düzeyinde medüller densitede düzensizlikler görülmektedir. Kortikal yüzey düzenlidir. ' 2008 başında sağ femur başından AVN teşhisi ile evre 2b iken kanlandırma ameliyatı oldum (sentetik kemik ile dolgu) ve şuan 6 sene geçti. Bu kalçada önceden MR raporuna göre: eklem yüzünde subkondral skleroz olduğu ve Femur başında yaygın ödem , eklem yüzünde ılımlı efüzyon varlığı yazıyordu. Son olarak 1-2 sene önce bu kalça için izmirde farklı bir doktora görüş almaya gittiğimde Bu MR görüntülerine bakıp burada böyle bir rahatsızlık ya hiç olmamış ya da tamamen geçmiş dedi. İnanamadım farklı doktorlara gösterdim, hepsi aynı şeyi söyledi. Korkum sol kalçada da aynı hastalık var mıdır diye ve eğer; 1. AVN erken evrede tespit edilirse ameliyatsız çözülebilir mi? 2. PRP nasıl olur? 3. Bu ağrılı bacağım ne kadar süre daha geçmezse bi önlem almalıyım. (2 hafta oldu, bugünlerde biraz iyi) 4. Şu an sintigrafiye gitmeli miyim? Neyapmalıyım? Teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Taçkın Özalp
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Öncelikle geçmiş olsun. Kaldeğildirörülen kemik iliği ödemi Her zaman avaskuler nekroz değildir. Geçici osteoporoz da benzer şikayetler yapabilir. Böyle bir durumda istirahat ön plana çıkar. Daha detaylı bilgiler icin MRınızı görmek gerekir. Manisada iseniz muayene edebilirim. Tekrar geçmiş olsun

19 Şubat 2014 11:18