AM
Soru Sahibi
3 Ağustos 2021 11:52

Licken planus ve sjögren

İzzet bey öncelikle merhabalar. Ben birkaç sefer daha size yazmıştım. 27 yaşındayım. 1 senedir Dilimde mantar gibi haritalanma oluyordu. Buna ek olarak da zaman zaman boyun-çene altı lenf bezlerim şişiyordu. Lenfler antibiyotik tedavisi almasam da kendiliğinden düzelebiliyor. Kan testlerim falan normal. Ağrılı yutma problemim var lenflerde hassasiyetle birlikte oluyor. ancak herhangi bir farenjit falan yok. Ben çeşitli doktorlara gittim. Dilim için dermatoloji dahil coğrafik dil dedi. Sadece bir gastroenterelog görmeden yorumda bulunup licken planus olabilir dedi. Dişçim ise romatolojik hastalıklarla ilgili olabilir diyince arsştırmaya başladım. Diğer doktorlar bir şey yok diyip gönderiyorlar çünkü. Licken planusla sjögren sendromu birlikte bulunuyor olabilir mi acaba. Literatürde böyle bir şey var mı? Yaşım çok genç olması sebebiyle endişeleniyorum. Tedavi olamayacak mıyım geç mi kalıyorum diye. Bu hastalıkların tedavisi var mı? Benim ne yapmam gerekiyor acaba? Yol gösterirseniz çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yaş itibarıyla sjögren e biraz uzaksınız. Lupus açısından romatologların sizi değerlendirmesinde yarar var. Lichen i ise bir dermatoloji uzmanı ile değerlendiren. Çok nadiren romatolojik hastalıklara eşlik edebiliyor

4 Ağustos 2021 09:44