KM
Soru Sahibi
10 Temmuz 2020 10:00

Lenf nodu tiroit nodülü

Hocam size asıl sorumu yazdım fakat gönderilmemiş. Tekrardan sormak istiyorum. Ben 1 hafta önce sol kulağımın hemen alt kısmında sadece ellediğimde hissettiğim ağrısız küçük bir şişlik nedeniyle KBB ye gittim. Bu şişliği 1 aydır hissediyordum belki daha öncesinde de vardı ama 1 ay bekledim geçmeyince doktora gitmek istedim. Boyun usg sonucum şu şekilde: sağ tiroid lobu boyutu 14x13 mm sol tiroid lobu boyutu 14x15 mm dir. Her iki tiroid lobunda bez içerisinde dağılmı eko azalmaları saptanmıştır. (tiroitid? ) Sağ tiroid lobu inferiorunda 7x5 mm boyutunda nodüler lezyon saptanmıştır. (lap? Paratiroid adenom?) klinik değerlendirme ve ileri inceleme önerilir. Sol servikal zincirde paravasküler alanda 1-2 adet lenf nodları izlendi. Sol parotis bezi derin lobu anterolaterali komşuluğunda birbirine komşu 2 adet büyüğünün çapı 5x4 mm olan 3 adet ince lineer hulusu izlenen korteksi hafif kalın lenf nodları saptanmıştır. Takip önerilir. Hocam daha sonra kbb doktoru biyopsi istedi nodül için. Ertesi gün biyopsiyi yapacak olan radyolog baktı Bi şey göremedi sonra gördü galiba ama bana hayır kalkabilirsin biyopsi yapmıyoruz dedi. Önemli bir şey görünmüyor takip ettir eğer büyürse yapılır biyopsi dedi. Ben de tekrar kbb doktoruma gittim o da tamam gerek görmemiş demek ki dedi ve 6 ay sonra kontrole gelmemi söyledi. Lenf nodları için ağrı kesici ve antibiyotik verdi ama ağrı falan yok benim lenf nodlarımda ve de 3 gündür kullanıyorum hiçbir küçülme yok. Hocam en küçük şeyleri bile kafama takıp en kötüsünü düşünen biriyim. Şu an stresim çok çok üst düzeyde. Acaba kötü bir şey mi bu lenf nodları ve tiroid nodülü 1 haftadır her gün ağlıyorum nerdeyse lütfen yardımcı olun bana. Şu an ne yapmam gerekir tekrardan başka Bi doktora gitmeli miyim yoksa 6 ay beklemeli miyim?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

kaç yaşındasınız. bu önemli. sadece usg raporunuz a göre değilde kan sonuçları ve fizik muayene bulgularınıza da göre karar verilir. şu verilere göre tedirgin olmayın isterseniz randevu alın ankara’da da değerlendirelim

12 Temmuz 2020 17:46
KM
Soru Sahibi

Teşekkür ederim cevabınız için doktor bey. Yaşım 25.

13 Temmuz 2020 10:45
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

tekrar geçmiş olsun

10 Ağustos 2020 09:27