af
Soru Sahibi
2 Nisan 2015 23:12

lenf nodu lütfen yardım edin hocam ?

İyi günler sayın hocam iki ay önce sol kasığımda lenf nodu görülmüştü boyutunu hatrlamıyorum fakat tekrardan konstrl etirdm ultrasonografi ile hem solda hemde sagda lenf nodu vardı ''sağda büyüğü 10x4 mm solda büyüğü 9x4 mm boyutunda olan ekojen yağlı hilusu bulunun benign karakterde lenf nodu izlendi'' yaiyordu raporda . Sayın Hocam ben futbol oynuyorum ve iki aydır futboldan uzak duırmdayım elit akademi liğindeydim benim için çok önemli bir zaman benm için bir ün bir gündür ve iki aydır futboldan cok geriledim ve futbola devam edersem kasık fıtğına yol açıyormus lenf nodu o yuzden kasık fıtğı olmamak için bu lenf nodlarını yok edip biran önce futbola dönmeliyim hocam yaşım 16 lütfen yardım edin hocam ne iyi gelir ilaç olsun veya bitkisel olsun soguk sıcak uygulamamı yapyam ne iyi gelir hocam ? çok teşşekür ederim sayın doğan hocam . Saygılar birde hocam 14 günlük iki ayrı ultrasonografi sonuçlarımı resim oalrak atıyorum ve kulandıgım ilaçların adıda : Zero- P 10mg Film tablet (flurbiprofen) , Enfexia 500 mg (sefuroksim aksetil,sefalosparin)

3 cevap
Cevaplar (3)

Geçmiş olsun Fatih Bey. Lenf nodu varlığının fıtık oluşma mekanizmasıyla hiçbir alakası yoktur. Dahası lenf nodları vücudumuzun birer organları ve bağışıklık sisteminin parçalarıdır. Raporunu sunduğunuz ultrasonografide herhangi bir anormallik yok. Yani lenf nodları varlığı nedeniyle fıtık gelişir inancınız ve korkunuz tamamen yersizdir. Tabii ki her insanda kasık fıtığı olabilir. Hele sizin gibi ağır bir sporla uğraşan insanlarda bu ihtimal artar. Genetik-anatomik yatkınlık, karın içi basıncı arttırıcı aktiviteler (ağır spor, ağır kaldırma, kabızlık vs.) karın ve kasık fıtığı oluşumuna neden olabilir. Sporculardaki kasık ağrılarının bir diğer nedeni üst bacağı gövdeye bağlayan yapıların zedelenmesi olabilir. Şikayetlerinizin devamı halinde bir ortopedi uzmanıyla da görüşebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim...

3 Nisan 2015 09:16
af
Soru Sahibi

Görüstüm hocam 7-8 ayrı doktor ortopedicisinden genel crh, ürolog hocam hepsi ayni seyi diyor lenf lenf lenf die antibiyotik yazip gonderiyorlar gitmedgm özel doktor kalmadi hocam ortopedi hocasi kasıkta iltihaplasma var dedi zorlamaya dayali ve flexo ampul verdi kulandm iyi geldi hocam fakat hani 1 ay 1.5 aydir futbol oynamiyorum ne olblr hocam birde karın sagında sola gore şisme var dokunca agriyor ara sira ve birde hocam bu durumun masturbasyonla alakasi varmi? Birde hocam sol kasigimda lenf vardi futbol oynamadn sagdada cikms nasil bir durum anlamadm sırf sagligim yerine gelsin die evden ciktgim yok hocam bu durum ne olblr birde hocam kasik bolgesinde her iki tarafta bacagin vucutla birlestigi noktadaki kemikmi olr kikirdakmi bilemedm bazen ayagi uzanirken kendime dogru cekerken hafif bi kirt sesi gelio bir veya iki kere bu durum sag icinde gecerli sayin hocam ... saygilar

4 Nisan 2015 04:00

Tekrar geçmiş olsun Fatih Bey Öncelikle lenf nodlarının herhangi bir yerde çıkmadığını, zaten oralarda mevcut organlar olduğunu hatırlatayım. lenf nodlarını şimdilik unutun. Bu durumun mastürbasyonla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Ortopedi doktorunuzun görüşlerine katılıyorum ve takip etmenizi öneriyorum. Kasık fıtığı ihtimalini bir genel cerrahi uzman muayenesiyle aydınlatmanızı öneriyorum. Ucunda kasık fıtığı bile olsa bu durum spor hayatınıza devam etmenizi engellemez. Bence olayın özü işte o kıtırtı. Bir fizyoterapistle görüşmeniz gerektiğini düşündürüyor. Sağlıklı günler dilerim...

4 Nisan 2015 08:44
af
Soru Sahibi

Cok tesekurler hocam

4 Nisan 2015 13:44

Rica ederim. Geçmiş olsun. ..

4 Nisan 2015 16:36