GB
Soru Sahibi
29 Temmuz 2018 14:47

lenf nodları

Hocam benim sorunum iki sene önce basladi.23 yaşındayım. Sağ tarafta boynumda bir agri hissettim .Elime fındık büyüklüğünde şişlik geldi .Kbb ye gittim .Antibiyotik verdi.Onu kullandıktan sonra küçüldü ama tamamen kaybolmadigi için icim rahat etmedi ve boyun ilaclj mr i çekindim.mr sonucumda posterior servikal zincirde 6.6×4.7 mm ebatlarinda lenf nodu ile uyumlu kontrast tutulumu gösteren lezyon çıktı. Bir cm 'nin altında olduğu için önemli değil dendi.İçim rahat etmedi ve yeni lenf nodlari çıktı boynumda.Diğeri de çene altı ve sol kulak kemik yanında mercimek tanesi kadar.çene altında ki beze çıkmadan önce ultrason çekindim onun sonucu ise bilateral üst servikal zincirde subarikuler bölgede sağda kısa caplari 5mm den küçük oval ekojen buluşları seçilen reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodu izlendi .Daha sonra dudagimda uçuk çıktı ve onunla birlikte çene altında dediğim lenf nodu çıktı .Tekrar ultrason yapıldı onun sonucu ise hastanın şişlik tarif ettiği submental ve post aiurikuler alanlarda cilt altında büyüğü 8×2.3 boyutta olan oval ekojen hilusu seçilen hiler kanlanan hipoekoik lenf nodlari izlendi.Her iki servikal zincirde kısa çapı 1 cm yi geçmeyen benign karakterli reaktif öncelikli oval hipoekoik lenf nodlari izlendi yazıyor.Çıkan lenf nodlari da geçmediği için beni korkutuyor .Doktorum küçük olduğu için önemli değil .Herhangi bir araştırmaya birşey yapmaya gerek yok dedi. Kan tahlili yapıldı. Normal aralıklar dışındaki değerlerim kalsiyum serum 10.00 albümin serum 5.09 vitamin b12 serum 183.1 .mchc tam kan 35.1 plt tam kan 402 ntrofil% tam kan 75.6 pct tam kan 0.41 retikülosit tam kan 89.4 retikülosit % tam kan 1.94 bunlar tahlilde fazla çıkan sonuçlar.sedimentasyon hemoglobin vs. normal değer aralığında.Geceleri herhangi bir terleme ateş vs. yaşamıyorum. Normal bulgular mı bu lenf nodları. Herhangi bir araştırmaya ya da 6 ayda bir ultrason çektirmeme gerek var mı.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Normal. Tetkik ile takibe gerek yok

30 Temmuz 2018 00:00
GB
Soru Sahibi

Hocam kasık bolgemde de lenf nodlari var.Ultrason sonucum her iki inguinal bölgede cilt altında solda büyüğü 17×4.7 mm sağda büyüğü 15×5 mm boyutlu ekojen hiluslari seçilen hiler kanlanan ince korteksli oval hipoekoik lenf nodlari izlendi diyor.Tekrar kan tahlili yaptırdım hemoglobin sedim eliza biyokimya hormon testlerimin hepsi normal çıktı.Kan tahlillerimde hepsi normal değer araliklarindaydi.Gece herhangi bir terleme ateş halsizlik vs. De olmuyor.Araştırılması gerekir mi .Ne yapmaliyim

4 Ağustos 2018 23:33
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Normal sonuçlar

5 Ağustos 2018 09:23
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Normal sonuçlar

5 Ağustos 2018 09:23