CM
Soru Sahibi
26 Ocak 2021 00:24

Lenf bezi sismesi

Hocam merhaba 4 yasinda bir cocugum var bundan bir ay once severken boynunda bi beze oldugunu fark ettim cocuk cerrahisi lenf bezleri sismis dedi akabinde ultrasyon ile bakildi sag da 27 mm solda 33 mm diye olculdu , antibiyotik verildi 15 gun sonra yine bakildi bu sefer 33 mm oldugu gibi duruyor digeri 19 mm ye dusmus radyoloji doktoru kotu birsey gorunmuyor birdaha ilac kullan dedi enfeksiyon kaynakli olabilir dedi sizden de yorum alabilir miyim? Bi tarafin kuculmus olmasi dahi iyiye isaretmidir , cocugumda baska hicbir sikayet yok kanlari yok sedimantasyonda normal

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Geçmiş olsun. Bahsettiğiniz bulgulara göre bu lebf bezlerinin büyümesi çok büyük bir ihtimalle enfeksiyona bağlı. Ancak, doğru kararın verilebilmesi için hastayı gören çocuk cerrahisi uzmanının muayene, tetkik ve takip değerlendirmeleri çok önemli. Sağlıklı günler dileğimle.

26 Ocak 2021 22:42
CM
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim hocam , peki son birsey sorsam ? Boyutu 3 cm yi gecen her lenf bezi mutlaka kotu huylu mudur acaba

27 Ocak 2021 00:09
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Hayır, iyi huylu da olabilir. Ancak, hasta muayene edilmeden yalnızca sizin verdiğiniz bilgiyle karar vermek doğru olmaz

27 Ocak 2021 08:47