IN
Soru Sahibi
10 Mayıs 2018 13:31

Lenf Bezi buyumesi

15 ay once hastalandim ve lenf bezlerimi hisettim. Usg ve tomografi cekildi. Bunun sonucunda dr bana 6 aylik takip verdi. bu surec icerisinde cekildim tum usgler resimde var. WBC son uc degerim degerim 3.6 , 4.6 , 3.8 . degerlerde yil icinde bu sekilde dalgalanmalar oluyor. Doktorum lenflerdeki buyumenin ve wbc degerlerinin tukruk beziyle alakasi olabilecegibi soyledi ramotolojik tahliller yapildi hepsi negatif cikti. Kbb doktoru kuru bir agzim olmadigini soyledi. Dahiliye doktoru yine de tukruk bezi biopsisi yapilmasini sjorgen sendromnunun lenf bezi buyumesine sebep oldugunu buyumenin bundan olabilecegini soyledi. Klinik incelemede kasik , koltukaltinda lenf bezi bulamadi. Usg de de bakildi. Boyundakilerin eline patolojik olucak sekilde gelmedigini, Lenf bezi biopsi kisa aksin 1cm den az oldugu icin yapilamiyacagini ama tukruk bezi iltahabiyla ilgili bi durum biopsi sonucu cikmassa lenflerin buyuk kalma sebebinin en kotu senaryo ile 1. derece lenfoma olabilecegini belirtti.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Anlattığınız bilgiler ışığında, size lenf bezi biyopsisi de yapılamaz, Sjögren de denemez, lenfoma da denemez. Beyaz kürenin düşük çıkması ve sebebin bulunamaması halinde, hele de romatolojik testleriniz de normal iken, romatolojik bir hastalık olamazsınız. Hekim takibinde bekleyiniz, kuvvetle muhtemel kendiliğinden de düzelecektir...

20 Mayıs 2018 10:56