ca
Soru Sahibi
26 Nisan 2016 15:52

Laparoskopi

Meraba. Benim hsg de tuplerim tikali cikti ege universitesine basvurdum tup bebege gectik . Yalniz once laparoskopi dendi. Ama ben hsg yi anestezili cektirdim guvenirligi var yani. Ameliyat olmadan tup bebege gecemeyecegim. Sgk sarti gibi geliyor bana laparoskopi illa bir kanitin olmasi gerektigi soylendi. Sizce yaptirsam mi tup bebekten vazgecmek uzereyim. ( hidrosalpinks gorulmedi tuplerde)

27 cevap
Cevaplar (27)
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Anestezili olmak HSG nin doğru çekildiğinin güvencesi değildir. Tüp bebeği SGK katkısı olmadan da yapabiliriz.

26 Nisan 2016 16:19
ca
Soru Sahibi

Sizce en dogrusu direk tupe gecmek mi. Laparoskopinin zararlari var mi? Yasim 26. Rahim filmini iki doktora gosterdim acilmaz dendi. Simdi ameliyat olmamin bir faydasi olmaz mi? Kucukken gecirdigim apandisit ameliyatinin etkisi var midir?

27 Nisan 2016 08:46
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

HSG nizin yenden yorumlanmasına ihtiyaç olmadıpını düşünüyorsanız. Keşke bri de ben görseydim. O durumda ya filmin doğruluğunu kontrol etmek için laparoskopi yapılabilir. Hidrosalpinks varsa onu tıkamak için de laparoskopi yapılabilir. Laparoskopi yapılmadan doğrudan tüp bebek de yapılabilir.

27 Nisan 2016 14:32
ca
Soru Sahibi

Tesekkur ederim cevaplariniz icin sanirim ameliyat olacagim. Acilma ihtimali olmasa bile direk tup bebege gecmek icin olmam gerekiyor.

28 Nisan 2016 09:30
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

SGK dan yararlanmak için. Onun da ne kadar faydası olacaksa. Pek faydası olmuyor aslında. Tüp bebeğe geçmek için zorunlu değil.

28 Nisan 2016 12:27
ca
Soru Sahibi

Devlet destegiyle zorunlu ameliyat olmazsam ucretliye gecebilirim onun icin de durumumuz uygun degil acilir temennisinddyim artik.. size de cok tesekkurler

29 Nisan 2016 08:17
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tüpler büyük çopunlukla açılamaz. Ya açık olmasına rağmen yanlış yere kapalı ise o bulunur. Ya da nadiren de olsa açılabilir.

29 Nisan 2016 10:57
ca
Soru Sahibi

Yanlis yere derken hsg cekimi nedeniyle kapali cikan mi? Ama eger acik ise este de sorun yoksa ve baska bir problem de gozukmuyorsa neden hamilelik olusmuyor oyleyse? Kucukken gecirilen apandisit ameliyati buna etken midir ben olmustum?

30 Nisan 2016 09:21
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İlk soru evet. İkinci soru bu iş bilinen bilien eden bir çok etmene bağlı. Kapalılıkta ameliyatlar ve o ameliyata sebep olan hastalıklar etken olabilir.

1 Mayıs 2016 19:29
ca
Soru Sahibi

Anladim. Cok tesekkur ediyorum size yarin nasipse ameliyat oluyorum bakalim neler olacak

2 Mayıs 2016 09:38
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

ameliyat raporunuzu alıp bana yorumlamam için muayeneye gelmenizi öneririm.

2 Mayıs 2016 09:50
ca
Soru Sahibi

Tuplerim acilmis. Sol taraf sorunluymus yapisiklik varmis sag taraf acik dendi. Endometrioiz odaklari varmis onlar alinmis. Bu kadar normal.yoldan deneyecegiz.

4 Mayıs 2016 09:23
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hayırlısı olsun

9 Mayıs 2016 16:52
ca
Soru Sahibi

Sizce ihtimal var midir? Dogal yoldan olmazsa direk asilamaya gecmek mi daha mantikli yoksa biraz beklemek mi. Endometriozis odaklari adet oncesi kahverengi lekelenme yapar mi benim 5 6 gun o sekilde suruyor sonra kanama oluyor

12 Mayıs 2016 10:46
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tüpler açık mıymış açılmış mı ? Açılmış ise yeniden kapanabilir. Endometrioz odakları barut lekesi kadarsa bir şey yapmaz.

12 Mayıs 2016 18:17
ca
Soru Sahibi

Lekelerin kucuk oldugunu soledi doktorum. Sol tubadan gecis rahat sag tubadan once zor ardindan rahat gecis izlendi yaziyor raporda. Sag tarafta yapisikliklarin oldugunu ve actigini da belirtti ayriyetten. Genel itibariyle acik dedi normal yoldan deneyin. Ikinci ay asilamayi onerdi. Kapanma suresi bir aydam kisa bir sure mi acaba acildiktan sonra hemen kapaniyor mu ki. Bir tarafim kapali bile olsa tek tuple hamile kalma olasiligim var herhalde ddgil mi?

13 Mayıs 2016 09:20
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Normal yoldan gebe kalabilirsiniz gibi duruyor. Beklenecek ise 2 ay bence kısa. Kapanacaksa hemen kapanır. Tek tüple hamile kalınabilir.

22 Mayıs 2016 22:43
ca
Soru Sahibi

Minimum kac ay beklemeliyim? Bekleriz diyoruz ama gebe kalmadigimi gorunce hemen tedavi yollarina basliyoruz o yuzden bekleyebilecegimi dusunemiyorum. Zaten ben de ki bu stresinde etkili oldugunu soylemisti doktorum.

23 Mayıs 2016 08:40
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Başka probleminiz gözükmüyorsa ve asıl problem olan kapalı tüplerin hallolduğu düşünülüyorsa 1 yıl beklemek uygun olabilir.

23 Mayıs 2016 20:28
ca
Soru Sahibi

Tamam cok tesekkurler..

24 Mayıs 2016 08:51
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sağlıklı günler dilerim

24 Mayıs 2016 16:36
ca
Soru Sahibi

Gebelik olustugu takdirde yumurtlama doneminde olusan akinti devam ediyor mu? Ya da dollenme olduktan sonra akinti sekli nasildir? Ve gebelik belirtisi icin akinti sart mi?

3 Haziran 2016 08:49
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Akıntı varlığı yoluyla gebelik olasılığını takip etmek uygun bir yaklaşım değildir.

4 Haziran 2016 21:02
ca
Soru Sahibi

Hic belirti olmadan gebelik mumkun mudur oyleyse?

8 Haziran 2016 01:46
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

En azından adetiniz gecikir.

13 Haziran 2016 18:35
ca
Soru Sahibi

Bu ay gebelik olmadi. Bir sorum daha olacak adet oncesi kahverengi lekelenmenin nedeni nedir beni 5 gun lekelenme 6 gun de normal.kan seklinde suruyor. Hormon degerlerimin hepsi normal. Neden bu boyle devam ediyor doktorum bile birsey demedi?

21 Haziran 2016 01:53
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bir sebep bulunması zorunlu değil. Çoğunlukla sebep bulunamaz.

21 Haziran 2016 15:19
ca
Soru Sahibi

Progesteron dusukluguyle ilgili olabilir mi ve duzeltilebilir mi? Onumuzdeki ay asilamaya basliyoruz

28 Haziran 2016 13:19
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Progsteron düşüklüğü hemen hemen her zaman bir cins yumurtlama bozukluğunun sonucudur.

28 Haziran 2016 14:29
ca
Soru Sahibi

Kahverengi lekelere sebep verir mi peki

1 Temmuz 2016 01:39
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yumurtlamada aksama lekelenmeler yapabilir.

1 Temmuz 2016 20:24
ca
Soru Sahibi

Nasil duzeltilir ? Asilama tedavisi etkili olur mu? Ve yumurtlamada aksama dediginiz hamilelige engelmidir

10 Temmuz 2016 11:25
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sebep aranır ve yumurtlama desteklenmeye çalışılır. Yumurtlama aksaması hamileliğe engel olabilir.

10 Temmuz 2016 18:42
ca
Soru Sahibi

Oyleyse asilama ile bakip gorecegiz insallah olumlu sonuc alabiliriz

11 Temmuz 2016 09:07
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sağlıklı günler dilerim

11 Temmuz 2016 10:46
ca
Soru Sahibi

Bugun asilamanin 12. Gunu. 29 temmuzda asilamami oldum. 5 gun once destekleyici ovitrelle catlatma ignesi uyguladim doktorumun tavsiyesiyle dun idrarda gebelik testinde silik cizgiyi gordum ogleden sonra yaptirdigim kan testi sonucu beta hcg 47 cikti. Bu sabah idrar testinde yine ikinci cizgiyi silik gordum. Cuma gunu test gunum hamilemiyim acaba? Yoksa ovitrellenin etkisi mi merak ediyorum

10 Ağustos 2016 09:56
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bir sonraki b hcg değerinin yükseldiğini görünce hamile olduğunuzun müjdesini vereceğim.

10 Ağustos 2016 11:48
ca
Soru Sahibi

Yukselmemis 16 ya dusmus. Bugun test gunum de yaptirdigimdaysa 9 a dusmus yani yok olmadi bu ay. Bir daha denenecek

12 Ağustos 2016 12:20
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hayırlısı olsun

13 Ağustos 2016 08:26
ca
Soru Sahibi

Merhabalar yine ben.. adet oncesi kahverengi lekelenmelerime cozum yok mu acaba asilama yaptirdim butun tetkiklerim.yapildi hatta laparoskopi yapildi bir sorun yok bu neyden kaynaklaniyor bunu nasil onleyebilirim herhangi bir ilac var mi kullanabilecegim 7 gun kahverengi 6 gun kan toplaminda 13 14 gun seklinde adet olmak istemiyorum artik gecen hafta doktora gittim hormon testleri yapildi birseyin yok dedi ve gonderdi lutfen cevaplarsaniz sevinirim

17 Ekim 2016 14:50
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bana muayeneye gelmeyi düşünmez misiniz? Belki anlalışılır olmayacak ama endometrit veya endometrial polip de olabilir.

18 Ekim 2016 15:34
ca
Soru Sahibi

Ben size uzagim gelemem zaten devlet hastanelerine gidebiliyorum. Bu dediginiz icin ne yapmam gerek muayene yeterli galiba haftaya ikinci asilamam var. Varsa sayet neden Laporoskopi sirasindan gorulmedi

18 Ekim 2016 15:50
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

laparoskopi değil histeroskopi sırasında saptanabilirdi

18 Ekim 2016 18:22
ca
Soru Sahibi

Beraberinde histereskopi de yapildi. Haftaya asilamam var. Hamileligi kafaya takmayip rahat olmak hiz kazandirir mi bu yolda sizce?

19 Ekim 2016 09:38
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Rahat olmak her zaman bir avantaj kazandırır

19 Ekim 2016 15:10
ca
Soru Sahibi

Ben cok aceleci davraniyorum ama adet sokturucu bu lekelenmelere iyi gelir mi acaba:)

20 Ekim 2016 08:27
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sizin yapmanız ile olmaz

21 Ekim 2016 23:41
ca
Soru Sahibi

Merabalar.. tedavim basladi carsamba gunu asilamam olacak. Yumurta gelisiminin iyi oldugunu soyledi doktor. *** *** ** mm ve yarin catlatma ignemi olucam. Bu sekilde sansim nedir? Bugun bikac tahlil istedi doktor e2- 530 LH- 8.71 progesteron- 0.47 normal mi sizce

31 Ekim 2016 14:29
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yani üç tane mi yumurtanız var? Ben E2 değerini yumurta tedavisinin takibi için kullanmıyorum değişkenliği bence çok fazla .

5 Kasım 2016 21:00
ca
Soru Sahibi

Crinone jel ve yine ovitrelle catlatma ignesi verdi doktorum. 3 tane bu ebatlarda oldugu soledi az mi cok mu:) bu kullandigim jel insallah adet duzensizligime de iyi gelir progesteronla ilgiliyse sayet.

5 Kasım 2016 23:53
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu ilaçlar tam olarak adet düzensizliği ile ilgili değiller. Crinone progesteron içeriyor

8 Kasım 2016 12:36
ca
Soru Sahibi

Yok biliyorum doktor dedi ki eger progesteron dusuklugunden kaynaklaniyorsa kahverengi lekelenmeler sayet gebe kalmaz isen ise yarayabilir. Simdi belirti arayislari icerisindeyim haftaya sonuc alacagiz.

8 Kasım 2016 17:27
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Belki işe yarayabilir.

12 Kasım 2016 18:50