ÜN
Soru Sahibi
28 Eylül 2015 14:29

Lamine diş

İyi günler, ben bir sene önce ön iki dişime hiçbir sorun yokken dişimin ön yüzeyi aşındırılarak lamine yaptırdım ve bir defa çıktı yaptırdığıma pişman oldum aslında lamine dişler ömür boyu kullanılabilirmi alttaki kendi dişim çürümedikçe üzerine tekrar lamine olurmu lamine yapılan diş alttaki kendi dişimi normal dişe göre daha çabukmu çürütür alttaki kendi dişim çürürse ne yapılır lamine olurmu lamine yapılan dişe kaplama olurmu cevaplarsanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dt. Tansu Erakman
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Lamine dişler de diğer tüm restorasyonlar gibi belli bir süre hizmet eder. Bu sürenin sonunda değiştirilmeleri gerekir. Bunun sebebi olarak da ağız, diş ve çevre dokuların zaman içerisinde değişmesine rağmen yapılan restorasyonların değişmeden kalması sonucunda oluşan uyumsuzluk gösterilebilir. Ömür boyu diye bir durum restorasyonlar için söylenemez. Alttaki kendi dişiniz çürümedikçe veya çürüse bile lamine restorasyonu yapılabilir. Yapılamazsa tam kron restorasyonu (kaplama) yapılır. Lamine yapılan dişte alttaki dişin çürütme ihtimali tabi ki hiçbir işlem yapılmayan bir dişe göre daha fazladır. Ama bu illa ki çürüyecek demek değildir. Temiz bakarsanız yıllarca sorunsuz kullanırsınız. Sağlıklı günler dilerim.

12 Ekim 2015 15:41