EE
Soru Sahibi
21 Kasım 2013 16:35

Kulakta sıvı,sesi kalın ve çatallaştı,uzun süre actifed kullanımı

Merhaba Şule Hanım, Kızım 5 yaş 10 aylık.Kızımın dünden önceki akşam sesi kısılır gibi oldu ertesi sabah uyandığında epey kısılmıştı.Dr.a götürdüm başka belirti yok sadece sesi kısık kalın ve çatallı.Gece boğulur gibi oldum dedi sonra şaka dedi korktum salyada akıttı İnternette laranjiti araştırıyordum ürkütücü şeyler okudum.Nedendir ses kısıklığı alerjik olabilir mi? Dr.Öksürük falan sordu şükürki öksürük yok şimdilik dedim.Okulda gün içinde nasıl bilemedim dedim.İburamin cold verdi 2*1 ve deloday verdi 1*1 sino marin verdi deniz suyu .Sağ kulağında da sıvı var 1 aydır tedavi görüyor.azaldı ama hala var :(:( tam anlamıyla bu sıvı ne zaman geçer Tymponogram testi yapıldı c tipi denildi. Tympanogram testi yapıldı kızıma, sonucu : sol kulak GRADIENT : 111 daPa PK. COMPL.1,2 ml PK. PRESS.-83 daPa CANAL VOL. 3,6 ml sağ kulak GRADIENT : 112 daPa PK. COMPL.0,4 ml PK. PRESS.-55 daPa CANAL VOL. 2,5 ml c tipi yazıyor 1-Sadece ses kısıklığı neden olur ne yapmalıyım? Okul değiştirdi heryer halıfleks alerjik olabilirmi bebeklikten beri alerjik bünyeli total ige bakıldı 111 çıktı.deri testi ocakta yapılacak.Ciddi birşey midir? 2) kulaktaki sıvı tam anlamıyla ne zaman geçer.Tam azalıyor grip olunca tekrarlıyor iliadinde kullanıyorum grip olunca ama bilemedim sinüs rinse ile yıkıyordum ama artık yıkamıyorum benmi zarar verdim diye içim içimi yiyor :( Sıvı olsada 7 yaşında sonra düzelir mi? 3) Kulaktaki sıvı yüzünden 21 gün 2*1 sonra 10 gün 1*1 actifed kullandı. Ama dünkü çocuk dr. çok uzun dedi kesti deloday kullanın dedi.1 haftadan fazla önermiyoruz dedi korktum.Kalıcı bir hasar verir mi ilaç diye? dr. verdi diye kullanmıştım :(( Zararı olmuşmudur kızıma ? Korkmamın diğer nedeni ise kızım bezini 2 yaşında atmış olmasına rağmen 10 gün içinde birkaç gece altına kaçırmış.Çocuk dr. uyku derinleştiği için yada idrar yapamayıp biriktirdiğinden gece derin uykuda istemsiz boşalmıştır idrar dedi.Siz ne dersiniz kalıcı bir sorun olur mu çok korkuyorum :((((

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Şule Yıldırım
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

merhaba; 1-sas kısıklığı gripal bir enfeksiyona bağlı olabilir, öksürük yoksa ve 1 haftayı geçmezse endişe etmeye gerek yok 2-kulaktaki sıvı genellikle otit sonrası gelişiyor, 3 aya kadardevam edebilir, burnunun açık olmasına özen gösterin, sakız çiğnemeyi biliyorsa faydalı olabilir, KBB uzmanı görmedi ise görmesinde fayda olur 3-bazı durumlarda kullanım süresi hastaya göre uzatılabilir,kalıcı hasar olacağını düşünmüyorum idrar kaçırma önceden olmayıp şimdi başladığı için idrar tetkik yaptırmak uygun olacaktır

26 Kasım 2013 02:01