kj
Soru Sahibi
10 Ağustos 2014 17:55

kulak arkası beze

Merhaba doktor bey benim kulağımın arkasında kemiğin üzerinde çocukluğumdan beri küçük bir beze var acaba kötü bişeymidir? Çocukluktan gelen bu beze normalmidir ?

2 cevap
Cevaplar (2)

çocukluktan gelen bir durum olduğundan dolayı iyi huylu bir lezyon olduğunu düşündürür (örneğin sebase adenom, inklüzyon kisti, konsolide lipom,vb.). ağrı, görüntü bozukluğu veya giderek boyutlarında artış gösteriyorsa lokal anestezi altında ufak bir müdahale ile alınmasında yarar vardır. geçmiş olsun www.ertanbeyatli.com https://www.facebook.com/genelcerrah

10 Ağustos 2014 23:10
kj
Soru Sahibi

Sorumu cevaplandırdığınız için çok teşekkür ederim doktor bey bir sorum daha olucak yanıtlarsanız çok sevinirim. Benim sağ üst kolumun alt tarafında koltuk altında değil ama yakın civarında 1 seneye yakın bir süredir mercimek büyüklüğünde sert bir beze var. Bu beze ne küçülüyor ne de büyüyor. Herhangi bir rahatsızlığım yoktu ama ben tedbir amaçlı doktora gittim. Doktor lenf bezlerini elle kontrol ettikten sonra sağ aksilla ve sağ üst kol iç yüzün ultrasonunu istedi. Ultrason sonucunda Sağ aksiller usg; Aksillada 20x8 mm ebatlı ovoid hafif kalın korteksli santral yağlı alanı izlenebilen reaktif görünümlü 1 adet lenf nodu ile kol medialinde cilt altında 3 mm ebatlı hipoekoik düzgün sınırlı nodüler oluşum dikkati çekmiştir yazmaktadır. Yapılan kan tahlili sonuçları gayet normal değerlerde olup sedimantasyon da normal çıkmıştır. Kan değerlerim iyi çıktığı için doktor antibiyotik veya başka bir ilaç vermedi iki hafta sonra tekrar gel dedi . Ben tedbir amaçlı gittim ama o bezenin haricinde bir de lenf nodu çıktı. Benim sorum bende çıkan bu lenf nodu vucutta normal bişey mi boyutu çok mu büyük ? Doktora gitmeden önceki hafta ayağımda ciddi bir çivi çizmesi olmuştu ve ultrasonum çekilirken ayağımda o yara mevcuttu ve ayrıca 20 lik dişimin iltihabı vardı çekilmesi gerekiyor hala çektirmedim bu durum lenf nodunun şişmesine neden olur mu lenf nodum küçülür mü? ilerde kötü bir şeye sebep olur mu çok korkuyorum doktor bey yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla...

10 Ağustos 2014 23:55

lenf nodları bağlı oldukları bölgede bir patoloji gelişirse şişmeye başlar. ayaktaki yara kasıktaki lenf nodlarını, ağızdaki hastalık ise baş ve boyun lenf nodlarını etkiler. bu iki durumda koltuk altındaki lenf nodlarını etkilemez. 15mm ve üstündeki lenf nodlar reaksiyonel olarak değerlendirilir ve takip gerektirir. eğer bölgede bir enfeksiyon veya inflamasyon yoksa sadece fiziki muayene takibi ve USG kontrolü yeterlidir. geçmiş olsun www.ertanbeyatli.com https://www.facebook.com/genelcerrah

11 Ağustos 2014 19:28