AB
Soru Sahibi
21 Ekim 2014 19:30

Kuduz aşısı olmama gerek var mı?

Merhabalar.. Üniversitede okuyorum, bugün dersten çıkınca arkadaşlarla sohbete daldım ve yanlışlıkla bir köpeğin üzerine basar gibi oldum. O da anlık tepkiyle ısırdı mı tam fark edemedim ama kotun üstünden bacağımı acıtacak bir şey yaptı ağzıyla ve daha sonrasında korktu kaçtı kenarıya.. Dersim vardı o yüzden o an bir şey yapamadım fakat sonrasında baktım çizik izi vardı.. Okulun aile hekimine gösterdim, bundan bir şey olmaz köpek sadece zorlamış dedi.. Kotun üzerinden ısırmaya mı çalıştı ya da ağzıyla tırmalamaya mı çalıştı bilmiyorum ama kotta herhangi bir yırtık söz konusu değil yani dişini tam derime değdirememiş, ısırdıysa bile kotun üzerinden ısırdı ve dediğim gibi kotta herhangi bir diş yüzünden oluşmuş bir delik ya da yırtık bulunmuyor.. Doktor da bu şekilde bir şey olmaz dedi ancak ben evhamlandım.. Bu konuda ne yapabilirim hocam, kotun olması ve kotun herhangi bir yerinin yırtılmaması köpeğin derim ile temas etmediğine ve herhangi bir kuduz durumu bulaştıramayacağına kanıt olabilir mi? Kotun üzerinden yaptığı diş darbesi kuduz bulaştırır mı bana yani.. Bir de bizim üniversitede bir sürü köpek var bu yüzden hepsinin aşılı olduğunu söylediler ancak ben çok evhamlı biriyim o yüzden hemen sizin gibi bir uzmana konuyu belirtmek istedim.. Bacağımın fotoğrafını çektim, gerekirse mail yoluyla size ulaştırabilirim.. Yardımlarınızı acilen bekliyorum, saygılar&iyi çalışmalar...

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Köpeği izleme şansınız varsa 10 gün boyunca izleyin, Eğer hayvana birşey olmazsa problem yok, Isırık olmadığı sürece de kolay bulaşmaz

22 Ekim 2014 15:05
AB
Soru Sahibi

Hocam merhabalar... Tekrar belirttiğim gibi imkanınız varsa size mail yolu ile fotoğraf aktarabilirim... Köpek ısırdı mı ne yaptı pek fark edemedim çünkü korktum bir anda köpeğe basınca.. O da ne yaptıysa sonra korkup uzaklaştı benden yani saldırmaya devam etmedi.. Sağ bacağımın dizin yanını acıttı biraz yaptığı hareket.. Kot vardı zaten ve acıttıktan sonra kotta yırtık ya da delik olmadı yani kuduzun ben salya ile bulaştığını okumuştum ve böyle bir durumda köpeğin salyasının tenimle temas etme durumu olmadı.. Sadece ufak bir kırmızılık oluştu kemiğimin üzerinde o da dişin bacağa darbesi ile oluştu sanırım ve tıpkı morluk gibi üzerine bastırdığımda ağrıyor yoksa beni rahatsız etmiyor.. Kolumuzu ceketin üzerinden ısırırsak canımız yanar ama salya ceketin üstünde kalır, o mantığa göre hareket edip kendimi rahatlatmaya çalıştım zaten kanama falan da olmadı.. Yine de sizin gibi bu konuda uzman bir hekimin yardımını almak istedim.. Okuduğum okulda bir sürü köpek var ve izleme şansım maalesef yok köpeği bu sebeple ancak köpek ölürse duyulur diye düşünüyorum.. Bu bilgiler ışığında sizden tekrar yardım bekliyorum, saygılar&iyi çalışmalar Şafak Bey..

22 Ekim 2014 15:28
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Isırık olmadığı için aşı olmanıza gerek yok, Rahat olabilirsiniz

23 Ekim 2014 15:11