PR
Soru Sahibi
6 Aralık 2013 09:23

Küçük ASD, Küçük VSD

Merhaba Dr. hanım. 20 gün önce ikiz bebeklerimiz dünyaya geldi. Bir tanesinde kalp üfürümü bulundu ve EKO istendi. 1800 gr ağırlığında doğdu. Çocuk kardiyoloğu tarafından çekilen eko sonucunda interatriyal septumda foramen ovale ait renkli doppler bulgusu izlendi. interventriküler septumda perimembranöz outlet bölgede 2,5 mm çapında defekt izlendi. iki ventriküler arasında 20 mmHg gradient belirlendi. pulmoner velositesi 1.7 m/sn şeklinde bir sonuç ortaya çıktı. Dr. deliğin kapanabileceğini ancak uzun zaman alacağını söyledi. bebeğin gelişimine oranla ilerde ilaç başlayabiliriz dedi. bir ay sonra kontrol dedi. sizce bu defektler kapanır mı. kapanmaz ise nasıl bir tedavi gerektirir. teşekkürler iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Geçmiş olsun Delik kapanabilir, küçülebilir. Zaten küçük. Önemli olan bebeğe bir zarar verip vermiyor olması. Belli ki şu an bir zararı yok. Bebek kilo alamaz veya kalp yetmezliği bulguları olursa ilaç başlanır. İlaca rağmen düzelmezse kapatılır (cerrahi yöntemle). Ben bunlara gerek olacağını zannetmiyorum. Endişe etmeyin ve takiplere devam edin.

6 Aralık 2013 10:53