GR
Soru Sahibi
23 Temmuz 2018 14:51

Kronik bel ağrısı

Merhabalar doktor bey. 21 yaşındayım. Doğuştan skolyoz hastasıyım. 4,5 yıl önce ameliyat oldum ve skolyozumun büyük bölümünden kurtuldum. Bu seneye kadar ameliyatımla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak bu senenin ilk aylarında spor yüklemesi sonucu kronik ve orta şiddette bel ağrısı yaşamaya başladım. Röntgende platinlerimle ilgili hiçbir sorun çıkmadı. MR raporunu ise sizinle paylaşıyorum. --Lomber Spinal MR incelemesinde: lomber rotoskolyoz, dorsolomber posterior füzyon operasyonuna ait post-op değişiklikler, L4-5 düzeyinde en belirgin olmak üzere kısa pedikül yapısına bağlı konjenital spinal stenoz, L4-5 seviyesinde sağda en belirgin olmak üzere faset eklemlerde dejeneratif değişiklikler. Bilateral Sakroiliak Eklem MR incelemesinde: Her iki sakroiliak eklemde sağda belirgin olmak üzere muhtemel dejeneratif zeminde eklem yüzlerinde ödem, sağda sinovit bulguları mevcut olup enflamatuar sakroileit ekartasyonu amacı ile klinik ve laboratuar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.-- Bu MR raporları ışığında 4 hafta boyunca fizik tedavi aldım (sıcak kompres ve tens uygulaması) ve Cycladol isimli ilacı kullandım. Fizik tedavinin bitiminden yaklaşık 2 hafta sonra ağrı ve rahatsızlık tekrar nüks etti. Şu an sıcak komprese ve Cycladol kullanımına devam ediyorum. İlk başladığı zamana göre şiddeti azalmış olsa da bir türlü tam iyileşme sağlanamadı. Bunlar dışında başka ne yapabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygımlarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Salih Ürper
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba Rumeysa hanım; mesajınıza geç geri dönüş için kusura bakmayın. MR sonuçlarınızı değerlendirdik, ancak tahmin edersiniz ki muayene bulgularınız ve tüm sağlık geçmişinizi çok detaylı bilmeden herhangi bir tedavi veya tavsiye önerisi yapmak tıbben doğru olmayacaktır. Kliniğimize sizin durumunuzda bir çok hasta başvurusu geliyor. Tüm değerlendirmeleri yapıldıktan sonra tedavi seçeneklerine karar veriyoruz. Bu açıdan detaylı değerlendirme için uzman bir meslektaşıma başvurabilirsiniz. Yakınmalarınız devam ederse kliniğimize de başvurabilirsiniz. Ağrısız Günler dilerim, çok geçmiş olsun.

2 Ağustos 2018 00:08
Uzm. Dr. Salih Ürper
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba Rumeysa hanım; mesajınıza geç geri dönüş için kusura bakmayın. MR sonuçlarınızı değerlendirdik, ancak tahmin edersiniz ki muayene bulgularınız ve tüm sağlık geçmişinizi çok detaylı bilmeden herhangi bir tedavi veya tavsiye önerisi yapmak tıbben doğru olmayacaktır. Kliniğimize sizin durumunuzda bir çok hasta başvurusu geliyor. Tüm değerlendirmeleri yapıldıktan sonra tedavi seçeneklerine karar veriyoruz. Bu açıdan detaylı değerlendirme için uzman bir meslektaşıma başvurabilirsiniz. Yakınmalarınız devam ederse kliniğimize de başvurabilirsiniz. Ağrısız Günler dilerim, çok geçmiş olsun.

2 Ağustos 2018 00:10