NE
Soru Sahibi
7 Aralık 2020 10:54

Kos Yetmezligi GAZ Sag tarafta siskinlik Carpinti INonspesifik Ileitis

Merhaba Endoskopi & Kolonoskopi ve biyopsi sonuclarimi yorumlayabilir miyisiniz? //Endoskopi///OZOFAGUS: KO bileske dislerden itibaren 40cm de gozlendi. Kos gevsek ve squamokolumner bileske yer yer 2-4mm boyutlu kirilmalar gostermektedir. Ozofagus mokozasinin renk ve gorunumu dogal idi. Lumende bol sivi refluxate mevcuttu.MIDE: Kardiya, fundus, korpus, antrum, pilor kanali gozlendi. Mide sekrosyon volumu ve vasfi ile gorunum dogal idi. Pilor normal genislikte ve forme idi.DUODENUM: Bulbus forme mukozasi tabidir. Postbulber bolge dogal idi.TANI: KOS GEVSEKLIGI NONEROZIF GORH PPI ALMAKTA EVRE A REFLU OZAFAJIT.///KOLONOSKOPI:Rektum sigomid ve inen kolon, splenik fleksura, transvers kolon hepatik fleksura, cikan kolon, cekum ve ileocekal valf gozlendi. Luminal hazirlik tatminkar olup gozlenene kesimlerde mukozanin renk ve gorunumu normaldir. Terminal leum hafif odemlidir. Derin inceleme yapilabildi. Mukozasindan dort adet biyopsi alindi: Endoskkopik Tani: Normal Total Kolonoskopi-Odemli Terminal Ileum - Biyopsiler////BIYOPSI SONUCU//////MiKROSKOPIK BULGULAR Kesitlerin incelenmesinde, yüzeyde tek katlı prizmatik epitel ile döselivilluslar izlenmektedir. Epitel altında stromada hafif lenfoplazmasitermononükleer hücre ve arada nötrofil lökosit infiltrasyonu bulunmaktadır.Glandlarda arsitektürel bozulma yoktur. Muskularis mukozada hipertrofibulunmamaktadır. Glandlarda mukus deplesyonu, kriptit ve kript abseleriizlenmemistir. ICD-O CODE: 0000/0;HAFIF KRONIK NONSPESFIK ILETIS ILE UYUMLU HISTOPATOLOJIKBULGULAR, TERMINAL ILEUM, ENDOSKOPIK BIYOPSI.NOT: BU MATERYALDE, MALIGNITE, DISPLAZI, SPESFIK INFLAMASYON BULGUSU IZLENMEMISTIR

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Taner Gülşen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hafif düzeyde bir reflü özofajit tespit edilmiş. Bunun dışında ciddi bir tanı elde edilmemiş. Fakat, sadece tetkikler incelenerek bir tanıya varmak doğru değildir. Hastanın şikayetleri ile değerlendirmek gerekir. Selamlaer

7 Aralık 2020 23:40