CD
Soru Sahibi
9 Şubat 2015 11:47

köpek dişi

Merhaba Benim köpek dişimden biri yok, çekilen filmlerde sağ taraftaki köpek dişimin yatay pozisyonda gömülü olduğu dudağa yakın bir yerde ve ortodontik tedaviyle sürmesinin mümkün olmadığı söylendi.Ortodondik tedavi için bu dişin cerrahi müdahale ile alınması gerekiyormuş.Köpek dişim diğer diş köklerine değmiyor.Bu dişimi çektirmenin çekim esnasında yada daha sonra bana sıkıntısı olur mu? Ne tür komplikasyonları olabilir ? O bölgeden sinirler geçiyor mu ve zarar verir mi bu çekim o sinirlere? Ayrıca çekildikten sonra çenemde oluşacak o boşluk nasıl dolacak? Cevap verirseniz sevinirim .İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alper Pampu
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhaba Damla Hanım, Gömülü diş üst çenenizde mi yoksa alt çenenizde mi? Genellikle üst köpek dişleri gömülü kalır. Bu bölgede önemli anatomik oluşumlar burun tabanı ve bazen maksiller sinüslerdir. Ameliyat sırasında bunlara dikkat etmek gerekir. Çekimden önce mutlaka bir ortodonti uzmanının görüşü alınmalıdır. Sürdürülme ihtimali varsa mutlaka denenmelidir. Çekimi yapılacak ise oluşan boşluk kendi kendine dolar.

10 Şubat 2015 21:16