6 Mayıs 2015 12:01

Konuşmada Zorluk

Merhaba ben 17 yaşındayım.8. sınıftan itibaren konuşmamda bozukluklar meydana geldi.Tam bu afazindeki sorunlar gibi konuşmada tutukluk,belli bazı kelimeler dışında konuşamama,gramersiz konuşma,konuşmanın akıcı ancak içeriğin anlamsız olması,konuşurken kelimelerin yanlış telaffuz edilmesi veya benzer anlamlı bir kelime ile karıştırılması, (bardak yerine tabak denmesi gibi), demek istenilen kelimenin hatırlanamaması, konuşulanları algılamada güçlük, önceden söylenmiş bir kelimeyi uygunsuz olarak yineleme, okuduğunu algılamada güçlük, yazı yazmada güçlük, kelimelerin yanlış yazılması ve cümle kuramama gibi durumlar bulunur. Bunları birçoğu malesef mevcut bende.Bu afazi yüzünden iyice asosyal oldum.kimseyle rahatça konuşamıyorum.Bir soru felan sorulduğunda evet-hayır gibi kısa cevaplarla geçiştirmek zorunda kalıyorum.Bu yüzden insanlar iyice uzaklaştı benden.Sınıfta sırf dediğim zor anlaşılmıyor diye ayağa kalkıp görüşümü yada cevabı veremiyorum.Hele ki kalabalık ortamlarda örnek, sınıfta öğretmen olmadığı zamanlar çok ses olur ya o zamanlar , ben birine sesleniyorum hiç sesim çıkmıyor,anlaşılmıyor.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.Benim çocukluğumu mahvetti bu afazi :/

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Afazi'den supheleniyorsaniz once bir Norolog'a gitmenizi tavsiye ederim. Onun yaptiracagi tetkikler bu konuda aydinlatici olacaktir. Sonuclari aldiktan sonra bir Dil ve Konusma Bozukluklari Uzmani'na gorununuz. Saygilarimla,

4 Temmuz 2015 09:42